Rogobete: Celulă de criză la Ministerul Sănătăţii. Mai multe spitale din Capitală funcționează sub regim de cod alb

La nivelul Ministerului Sănătății s-a constituit o celulă de criză pentru coordonarea integrată cu DSU-MAI și managerii spitalelor de urgență în cazul exploziei din blocul de pe Calea Rahovei din Capitală, a transmis ministrul Sănătăţii, la TVR Info. Se identifică numărul de paturi de ATI libere și coordonarea resurselor umane și materiale. ”Până la acest moment, sunt 13 victime transportate la spital, 1 a refuzat transportul, iar alte 2 persoane sunt decedate”, a transmis IGSU.

Cadre medicale, filmate de echipa Știrilor TVR în echipamentul de spital pe stradă. Riscuri de contaminare

Tragedia de la spitalul din Iași care a revoltat o țară întreagă nu a reușit să schimbe obiceiurile vechi și periculoase ale unora dintre cadrele medicale. Angajați ai unor spitale de top din Capitală continuă să iasă pe stradă în echipamentul de protecție, deși nu au voie să-l poarte în afara unității medicale. Reporterii Știrilor TVR i-au filmat în timp ce încălcau flagrant reguli de bază pentru protecția lor și a pacienților. Ministrul Sănătății îi îndeamnă pe oameni să reclame astfel de comportamente.

Cazul copiilor morți de la Spitalul Sf. Maria. Ministrul Sănătății și președintele CJ Iași, acuzații pe tema chiuvetelor

Tragedia celor șapte copii morți după ce au contractat o bacterie în spitalul Sfânta Maria din Iași dă naștere unui război al declarațiilor între ministrul Sănătății și președintele Consiliului Județean Iași. Ministrul insistă că secția de terapie intensivă nu respectă normele de igienă pentru că nu sunt chiuvete în fiecare salon, conform normelor. Dar autoritățile județene susțin că planul de reabilitare a fost respectat exact așa cum a fost aprobat de Direcția de Sănătate Publică.

Anchetele de la Spitalul de Copii din Iași, finalizate

Ministrul Sănătății va prezenta joi raportul verificărilor făcute la Spitalul de Copii din Iași de Corpul de Control și de Inspecția Sanitară de Stat. Dar a anunțat deja că va depune plângere penală, după ce verificările făcute în spital au scos la iveală o lungă serie de nereguli în aplicarea protocoalelor de limitare a infecțiilor intraspitalicești.

Ultima Oră

Cele mai citite