Anchetele de la Spitalul de Copii din Iași, finalizate
Ministrul Sănătății va prezenta joi raportul verificărilor făcute la Spitalul de Copii din Iași de Corpul de Control și de Inspecția Sanitară de Stat. Dar a anunțat deja că va depune plângere penală, după ce verificările făcute în spital au scos la iveală o lungă serie de nereguli în aplicarea protocoalelor de limitare a infecțiilor intraspitalicești.
Conferinţa de presă susţinută de Alexandru Rogobete va fi transmisă, astăzi, de la ora 15:30, de TVR Info.
Primul caz de infectare cu bacteria Serattia a fost depistat pe 7 septembrie, iar vreme de aproape 2 săptămâni nu s-a făcut nimic, a spus in repetate rânduri ministrul Sănătății, Alexandru Robogete.
Spitalul a raportat târziu către Direcția de Sănătate Publică numărul de copii infectați, iar DSP a făcut prima recomandare epidemiologică abia vineri, când presa a relatat despre focarul de la ATI. Reacția întârziată se suprapune cu grave lipsuri în administrarea unității sanitare, a mai spus ministrul Sănătății.
Miercuri seară, Alexandru Rogobete a mai afirmat că secția de ATI nu are chiuvetă, iar ușile saloanelor sunt din lemn, lucru ilegal, deoarece nu pot fi dezinfectate.
„Nu există nici măcar un document, un proces-verbal sau o recomandare pe care epidemiologul spitalului sau conducerea unității sanitare să o fi transmis către secția de ATI”, a susținut ministrul.
Fostul manager interimar al spitalului a declarat, sâmbătă, că au fost luate măsuri, dar nu au fost trecute pe hârtie.
Spitalul de Pediatrie, unde au murit 7 copii infectați cu bacteria Serratia, a primit aproape 5 milioane de euro prin programul PNRR, pentru a cumpăra echipamente și materiale destinate tocmai reducerii riscului de infecții intraspitalicești.
În plus, între 2019 și 2023, spitalul a fost reabilitat complet cu peste 130 de milioane de lei, în mare parte bani europeni.

