Anchetele de la Spitalul de Copii din Iași, finalizate

2 October 2025, 13:05 (actualizat 2 October 2025, 15:55)

Ministrul Sănătății va prezenta joi raportul verificărilor făcute la Spitalul de Copii din Iași de Corpul de Control și de Inspecția Sanitară de Stat. Dar a anunțat deja că va depune plângere penală, după ce verificările făcute în spital au scos la iveală o lungă serie de nereguli în aplicarea protocoalelor de limitare a infecțiilor intraspitalicești.

Conferinţa de presă susţinută de Alexandru Rogobete va fi transmisă, astăzi, de la ora 15:30, de TVR Info. 

Primul caz de infectare cu bacteria Serattia a fost depistat pe 7 septembrie, iar vreme de aproape 2 săptămâni nu s-a făcut nimic, a spus in repetate rânduri ministrul Sănătății, Alexandru Robogete.

Spitalul a raportat târziu către Direcția de Sănătate Publică numărul de copii infectați, iar DSP a făcut prima recomandare epidemiologică abia vineri, când presa a relatat despre focarul de la ATI. Reacția întârziată se suprapune cu grave lipsuri în administrarea unității sanitare, a mai spus ministrul Sănătății.

Miercuri seară, Alexandru Rogobete a mai afirmat că secția de ATI nu are chiuvetă, iar ușile saloanelor sunt din lemn, lucru ilegal, deoarece nu pot fi dezinfectate.

„Nu există nici măcar un document, un proces-verbal sau o recomandare pe care epidemiologul spitalului sau conducerea unității sanitare să o fi transmis către secția de ATI”, a susținut ministrul.

Fostul manager interimar al spitalului a declarat, sâmbătă, că au fost luate măsuri, dar nu au fost trecute pe hârtie.

Spitalul de Pediatrie, unde au murit 7 copii infectați cu bacteria Serratia, a primit aproape 5 milioane de euro prin programul PNRR, pentru a cumpăra echipamente și materiale destinate tocmai reducerii riscului de infecții intraspitalicești.

În plus, între 2019 și 2023, spitalul a fost reabilitat complet cu peste 130 de milioane de lei, în mare parte bani europeni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite