Ministrul Sănătăţii: Orice medic angajat la spitalul public îşi va face prioritar contractul cu CNAS în mediul public

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat duminică, la Râmnicu Vâlcea, că legislaţia va fi modificată astfel încât medicii angajaţi în spitalele publice să-şi facă contractele cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate prioritar în mediul public şi astfel să nu mai poată să direcţioneze pacienţii de la stat către privat pentru diferite analize sau tratamente.

Patru pacienți de la Spitalul Floreasca, colonizați cu Candida auris. Nu e un focar de infecție, dă asigurări spitalul

Şedinţă de urgenţă la Ministerul Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a convocat, marți, pe managerul spitalului de urgenţă Floreasca şi pe şefa secţiei ATI 1 pentru a da explicaţii după ce în presă au fost publicate informaţii potrivit cărora în unitatea medicală ar fi apărut alte patru cazuri de candida auris, fapt negat de conducerea spitalului. 

Pacienţii cu afecţiuni cronice se pot prezenta la medicul de specialitate fără trimitere de la medicul de familie

Pacienţii cu afecţiuni cronice care sunt înregistraţi în anumite programe naţionale de sănătate se pot prezenta direct la medicul de specialitate din ambulatoriu fără bilet de trimitere de la medicul de familie, prevede un ordin comun semnat de ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, şi preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, Alexandru Rogobete.

Ultima Oră

Cele mai citite