Ministrul Alexandru Rogobete, exclusiv la TVR Info: D-na Flavia Groșan ar trebui să rămână fără drept de liberă practică
Medicul Flavia Groșan ar trebui să rămână fără drept de liberă practică, este de părere ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, invitat marți seară la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info. Ministrul a reacționat astfel la recentele afirmații ale Flaviei Groșan în legătură cu urmările vaccinului anti-COVID. Aceasta a susținut că persoanele vaccinate ar transmite proteina spike celor neimunizați, prin relații intime.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Din punctul meu de vedere, dna doctor ar trebui să rămână fără dreptul de liberă practică. Pentru că această dezinformare face rău pacienților, face rău sistemului, face rău tuturor.
Într-o postare pe internet, medicul pneumolog Flavia Groşan susținea că un pacient de 32 de ani, nevaccinat anti-Covid 19, s-ar fi simțit rău la scurt timp după ce ar fi avut relații intime cu partenera sa, imunizată împotriva virusului. Aceasta ar fi eliminat particule virale post-vaccin pe care bărbatul le-ar fi primit în sistemul său, mai scria doctorița din Oradea. Mesajul său a ajuns la mii de oameni, prin intermediul rețelelor de socializare. Între timp, a şters postarea, despre care spunea că a copiat-o de pe un alt cont.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Raportul anchetei este în desfășurare. Este adevărat că dezinformarea nu o face doar dna doctor, mulți alții sunt încă pe funcție și așa au crescut, dezinformând. Asta ca să vorbesc de zona politică. Și văd că sunt în continuare pe funcții, unii pe funcții mari. Aș face un apel la bunul simț. Atunci când cineva face o astfel de declarație, este aberant ce spune dna doctor acolo. Ce pot să-i recomand eu, ca ministrul al Sănătății? Aș recoamda în primul rând să nu mai dezinformeze, aș recomanda oamenilor să se informeze din zone care sunt avizate din punct de vedere medical, să se informeze din zona medicală, spitalicească, prespitalicească, nu cotnează. Dnei doctor îi recomand să rămână într-o zonă, dacă ea dorește, de oameni nevaccinați, care nu-i pot transmite pe nicio cale proteina spike, nu am nicio problemă. Dar aș ruga-o să nu mai facă rău sistemului.
Ministrul Sănătății face și un apel către populație: Rog oamenii să-și ia tratamentele, să meargă la medic, să facă screening, să facă diagnostic.
Colegiul Medicilor Bihor a anunțat că începe o cercetare disciplinară de urgență în cazul său și se delimitează ferm de declarațiile acesteia, pe care le consideră erori grave care contrazic dovezile medicale actuale.
Și în 2021, Flavia Groșan a ajuns în atenția Colegiului Medicilor, după ce a susținut fără probe că a vindecat de COVID aproape 1.000 de pacienți, fără nicio zi de spitalizare, tratând infecția ca pe o pneumonie atipică. Dar atunci, Colegiul nu a sancționat-o.
Colegiul Medicilor a decis declanşarea anchetei disciplinare în cazul medicului Flavia Groşan
Întreaga intervenție a ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, o puteți urmări în secțiunea video de mai jos:

