Patru pacienți de la Spitalul Floreasca, colonizați cu Candida auris. Nu există un focar de infecție, dă asigurări spitalul
Scandalul infecțiilor intraspitalicești ia amploare la spitalul de urgență Floreasca din Capitală. Au ieșit la iveală alte patru cazuri ale unor bolnavi confirmați cu o ciupercă periculoasă, candida auris, descoperită și la pacienta cu arsuri transferată în Belgia.
De această dată, este vorba despre 3 femei și un bărbat internați în secția de terapie intensivă 1. Oficialii spitalului au transmis că pacienții nu sunt infectați, ci doar purtători ai acestei ciuperci. Și au fost izolați.
Managerul Spitalului Floreasca și șefa Direcției de Sănătate Publică București au fost chemați de urgență la Ministerul Sănătății, după apariția unor informații privind un posibil focar de Candida auris în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale.
Într-un comunicat transmis de conducerea spitalului a precizat că este vorba despre patru pacienți colonizați – și nu infectați – cu această ciupercă periculoasă. Potrivit surselor, aceștia au fost testați la internare, unii fiind transferați din alte spitale.
Reprezentanții spitalului au menționat că toți pacienții au patologii severe, care au necesitat spitalizări prelungite și au dus la scăderea imunității. Rezultatele analizelor au venit în timp real, iar măsurile de izolare au fost aplicate imediat, conform procedurilor. DSP București a fost notificată, iar personalul medical din ATI a fost supus unor măsuri suplimentare de protecție.
Datele epidemiologice arată că, la nivel european, între 2013 și 2021, au fost raportate 1.812 cazuri de infecție cu Candida auris, majoritatea izolate în secții de terapie intensivă, conform unui studiu publicat în 2023 în Italia.
Serviciul de Supraveghere și Control al Infecțiilor Asociate Asistenței Medicale (SSPLIAAM) precizează că pacienții colonizați sunt izolați pentru a preveni răspândirea ciupercii.
Potrivit informării Institutului Național de Sănătate Publică din 6 august 2025, în majoritatea cazurilor, Candida auris rămâne la stadiul de colonizare, care poate persista chiar și doi ani. Acești pacienți nu necesită tratament antifungic.
Situația apare la două săptămâni după ce un alt caz de la Floreasca – cel al unui pacient cu arsuri grave, infectat cu mai multe bacterii – a devenit public. Ministerul Sănătății nu a transmis încă un punct de vedere oficial cu privire la situația actuală.

