Anchetă la Centrul pentru Arşi de la Floreasca. Sora unei paciente acuză medicii că au încercat să ascundă infecțiile
Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca nu mai poate primi pacienţi, după descoperirea unei ciuperci extrem de periculoase. Directorul unităţii, aflat în concediu, a solicitat prelungirea acestuia, fapt care a stârnit revolta ministrului Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a cerut demisia, aseară, acuzându-l de o atitudine nepăsătoare, în contextul în care au apărut dezvăluiri grave din partea unei paciente. Sora femeii acuză medicii că ar fi încercat să ascundă infecţiile asociate actului medical, inclusiv infecţia cu Candida auris, detectată abia după ce pacienta a fost transferată în Belgia.
2 August 2025, 18:55 (actualizat 2 August 2025, 20:26)