Anchetă la Centrul pentru Arşi de la Floreasca. Sora unei paciente acuză medicii că au încercat să ascundă infecțiile

Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca nu mai poate primi pacienţi, după descoperirea unei ciuperci extrem de periculoase. Directorul unităţii, aflat în concediu, a solicitat prelungirea acestuia, fapt care a stârnit revolta ministrului Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a cerut demisia, aseară, acuzându-l de o atitudine nepăsătoare, în contextul în care au apărut dezvăluiri grave din partea unei paciente. Sora femeii acuză medicii că ar fi încercat să ascundă infecţiile asociate actului medical, inclusiv infecţia cu Candida auris, detectată abia după ce pacienta a fost transferată în Belgia.

Dureri crunte, condiții improprii și transfer în Belgia cu bani din donații. Anchete la Centrul de Arși de la Floreasca

România îşi arată încă o dată neputința de a trata marii arşi. Aproape două luni a durat chinul unei femei arse pe 70% din suprafața corpului, în singura clinică de mari arşi din ţara noastră. A stat 53 de zile internată la Spitalul Floreasca din Capitală, cu şanse minime de supravieţuire şi cu dureri cumplite. Familia şi prietenii au strâns 200 de mii de euro pentru două luni de tratament peste hotare şi au reuşit, în final, să obţină transferul.

Rafila: Trei dintre răniții în accidentul din Bulgaria sunt internați la terapie intensivă. Cei cinci pacienți sunt în stare stabilă, sunt cooperanți și conștienți

Cei cinci pacienți răniți în accidentul din Bulgaria sunt în stare stabilă, trei fiind internați la terapie intensivă.  Pacienții vor avea nevoie de terapie, pentru că unii și-au pierdut rude în accident, a declarat, luni, ministrul Sănătății, la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca.

Dr. Radu Țincu, de la Spitalul Floreasca: Subvariantele BA.4 și BA.5 sunt mai puțin severe decât Omicron, dar mai simptomatice. La ATI ajung mai mult pacienții cronici

Dr. Radu Țincu, medic primar ATI la Spitalul Floreasca din Capitală, a explicat, marți, la TVR INFO, că subvariantele Omicron BA.4 și BA.5 sunt mai puțin severe față de variantele anterioare ale coronavirusului, însă sunt mai simptomatice față de varianta Omicron. Medicul a spus că era „clar că urmna să avem mai multe valuri”, pentru că Omicron și subvariantele sale sunt mult mai transmisibile. 

Ultima Oră

Cele mai citite