Anchete la Centrul de Arși al Spitalului Floreasca, după dezvăluirea chinului suferit de către o pacientă. Mărturii: Dureri cumplite, condiții improprii și un tranfer în străinătate cu bani din donații

28 July 2025, 19:26

România îşi arată încă o dată neputința de a trata marii arşi. Aproape două luni a durat chinul unei femei arse pe 70% din suprafața corpului, în singura clinică de mari arşi din ţara noastră. A stat 53 de zile internată la Spitalul Floreasca din Capitală, cu şanse minime de supravieţuire şi cu dureri cumplite. Familia şi prietenii au strâns 200 de mii de euro pentru două luni de tratament peste hotare şi au reuşit, în final, să obţină transferul. Este de o săptămână în Belgia, iar apropiaţii speră la o minune. Între timp, ei ridică problema condițiilor improprii de la noi. Ca de fiecare dată, urmează acum controale ale Ministerului Sănătăţii şi Colegiului Medicilor.

Pe 1 iunie, Lavinia a suferit arsuri de gradele doi și trei pe 70% din suprafața corpului, după ce a explodat centrala din locuința ei. A reușit să își salveze copiii de 4 și 9 ani, dar ea a ajuns la Clinica de Arși a Spitalului Floreasca din Capitală cu șanse minime de supraviețuire. A suportat mai multe intervenții chirurgicale și, printr-o minune, medicii au reușit să o țină în viață.

Alina Alexandru, sora Laviniei: Problema cea mai mare cu care ne-am confruntat a fost că era ținută într-o stare de durere continuă. Era sedată, nu spun că nu era, spun doar că sedările veneau cu foarte mare întârziere. Și o să vă dau un exemplu: când mergea să i se facă curățarea la cadă, nu o sedau. Și apoi o dezlipeau de pat, o chinuiau, dezlipeau cearșafurile de pe plăgile ei deschise, o lăsau să plângă și să implore, și abia după ce era pusă pe targă era sedată.

Sora și unchiul ei i-au donat piele. Iar experiența lor de donatori a fost un infern, povestesc aceștia. Au urlat de durere în spital, pentru că medicii nu ar fi avut calmante să le dea. În plus, susțin că au împărțit saloanele și băile cu gândaci.

Alina Alexandru, sora Laviniei: A fost un alt coșmar în coșmar. Ne-au chemat și ne-au promis că vom avea parte de o discuție. Nu a avut loc acea discuție. Ni s-au prezentat riscurile, dar nu a venit nimeni să ne arate de unde ne ia, cât, cum, care sunt posibilele efecte cu care ne vom confrunta. Ni s-a spus, într-adevăr, să avem în vedere că durerile zonei donatoare sunt mai crunte decât durerile zonei arse. Noi am ajuns în punctul în care, până vineri când medicii au fost zi de zi cu noi, să primim calmante. De vineri, când medicii au plecat și până luni, noi am trăit un iad. Nu aveau ce să ne administreze.

După 53 de zile petrecute în Clinica de Arși a Spitalului Floreasca, familia a reușit să o transfere pe Lavinia în străinătate. Acum, ea este internată în Belgia. 200.000 de euro, banii necesari pentru două luni de tratamente, au fost strânși în doar 30 de ore printr-o campanie demarată de sora Laviniei.

Alina Alexandru, sora Laviniei: Eu pot să vă vorbesc despre ceea ce eu văd diferit între sora mea de acum fix o săptămână și cea de azi. Lavinia de miercuri nu mai plânge, nu mai imploră, nu mă mai roagă să fac ceva, nu mai are dureri. A primit o sondă nazală și e hrănită. În Floreasca a stat șase zile pe burtă, în aceeași poziție, după ce au operat-o pe spate. Nu putea să mănânce sau să bea. O rugam și îmi spunea că și apa îi rămâne în gât în poziția aia. (n.r. întrebare: Are multe bacterii?) Eu aștept oficial raportul dat de medici. Vă pot spune din discuțiile cu ei că mi-au spus că este plină de infecții și ceea ce ei numesc ‘dirty’. Ei spun că există această murdărie a plăgilor pe care se chinuie să o curețe acum, înainte de a opera mai departe, pentru că toate grefele puse în România se desprind.

Monica Althamer, navigator de pacienți, a fost aproape de cele două surori în toată perioada și a susținut campania de strângere de fonduri.

Monica Althamer, navigator de pacienți, director program Spitale Publice din Bani Privați: Nu trebuie să avem pregătire medicală ca să realizăm că un mare ars, care nu are bariera naturală a pielii și pentru care riscul de infecție este extrem de mare peste tot în lume, nu poate fi tratat într-o clădire din 1934, în ciuda renovărilor existente. Imaginile pe care sora Laviniei, Alina Alexandru, le-a publicat sunt sugestive. Ea nu a reproșat ceva personalului medical, nu este datoria medicilor să construiască și să renoveze spitale. A cerut empatie, pentru că au suferit amândouă de durere – Lavinia ca mare ars și sora ei ca donator de piele.

Ministerul Sănătății a anunțat că a trimis la Spitalul Floreasca atât Inspecția Sanitară de Stat, cât și Corpul de Control al ministerului. O reacție a venit și din partea Colegiului Medicilor București, care s-a autosesizat și anunță că va verifica aspectele semnalate.

Managerul Spitalului Floreasca spune că va face precizări abia la finalul controlului, iar dacă dorim răspunsuri într-un timp mai scurt, să trimitem întrebările pe email.

Monica Althamer, navigator de pacienți, director program Spitale Publice din Bani Privați: Centrul de Mari Arși de la Floreasca a fost autorizat în 2022, în mare liniște, în mandatul ministrului Alexandru Rafila, cu încălcarea normativelor în vigoare la acel moment. Pentru a introduce în legalitate această autorizare, Alexandru Rafila a modificat ordinul care stabilea în ce condiții se acordă îngrijirile medicale marilor arși în România.

Practic, având în țară un Centru de Arși, transferul unui pacient în străinătate pe cheltuiala statului român devine o misiune imposibilă. Fostul ministru Alexandru Rafila nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere.


Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite