Dureri crunte, condiții improprii și transfer în Belgia cu bani din donații. Anchete la Centrul de Arși de la Floreasca

România îşi arată încă o dată neputința de a trata marii arşi. Aproape două luni a durat chinul unei femei arse pe 70% din suprafața corpului, în singura clinică de mari arşi din ţara noastră. A stat 53 de zile internată la Spitalul Floreasca din Capitală, cu şanse minime de supravieţuire şi cu dureri cumplite. Familia şi prietenii au strâns 200 de mii de euro pentru două luni de tratament peste hotare şi au reuşit, în final, să obţină transferul.
Pacient în spital / Pixabay, foto ilustrativ

EXCLUSIV Măsurile pentru reforma sănătății. Contribuția pe care pacientul o plătește la spitalele private, reduse

"Contribuția pe care pacientul o plătește acum din fonduri proprii pentru internările la spitalele private care au contract cu casa de asigurări de sănătate va fi redusă treptat, timp de 3 ani, până când va fi eliminată complet" este una dintre măsurile care vor fi anunţate de ministrul Sănătăţii şi obţinute în EXCLUSIVITATE de Ştirile TVR.

Decontarea serviciilor medicale, doar cu validare prin SMS din partea pacienților. Medicii, indignați de măsură

Medicii de familie și cei din policlinici vor putea deconta servicii medicale numai după ce vor primi validare de la pacient, printr-un cod primit pe SMS. Ca la orice tranzacție online. Această măsură îi va împiedica pe medici să deconteze servicii fictive, susţine ministrul Alexandru Rogobete. Medicii vizați vorbesc de un supercontrol care pornește de la premisa că toți vor să fraudeze sistemul.

Rogobete: Medicii care pleacă de la spitalele de stat înainte de program pentru a lucra la privat, concediați

Ministrul Sănătăţii avertizează că medicii din spitalele de stat care nu respectă programul riscă să fie daţi afară. Alexandru Rogobete face apel către doctori să meargă la cabinetele private după terminarea programului de lucru din spital şi nu cu câteva ore mai devreme. Ministrul spune că în prezent se lucrează la modificări legislative importante care vor reglementa aceste situaţii.

Ministrul Sănătății: „Toleranţă zero pentru fraudarea concediilor medicale!”. Corpul de control, trimis în teritoriu

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat joi că a trimis în teritoriu Corpul de control al ministerului şi pe cel al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate pentru a verifica "în detaliu" situaţia concediilor medicale, având în vedere că anul trecut ar fi fost eliberate un milion de astfel de concedii, în condiţii care "par suspecte".

Ultima Oră

Cele mai citite