EXCLUSIV Pachetul de măsuri pentru reforma sănătății “Contribuția pe care pacientul o plătește acum la spitalele private care au contract cu Casa, redusă treptat”
“Contribuția pe care pacientul o plătește acum din fonduri proprii pentru internările la spitalele private care au contract cu casa de asigurări de sănătate va fi redusă treptat, timp de 3 ani, până când va fi eliminată complet” este una dintre măsurile care vor fi anunţate de ministrul Sănătăţii şi de premierul Bolojan, obţinute în EXCLUSIVITATE de Ştirile TVR. Pachetul conţine peste 30 de măsuri pentru reformarea sistemului medical public.
“Ajustarea treptată, până la eliminare a contribuției personale pentru serviciile medicale spitalicești în unități private decontate în sistem DRG, pe care o pot plăti asiguraţii care optează să beneficieze de unele servicii medicale acordate de furnizorii privaţi care încheie contracte cu casele de asigurări de sănătate, în asistența medicală spitalicească. Contribuția pe care pacientul o plătește acum din fonduri proprii pentru internările la spitalele private care au contract cu casa de asigurări de sănătate va fi redusă treptat, timp de 3 ani, până când va fi eliminată complet” este una dintre măsurile care vor fi anunţate de ministrul Sănătăţii.
Rogobete a anunțat, săptămâna trecută, într-o conferință de presă la Ministerul Sănătății, că se lucrează la indicatori de performanță, iar „modificarile legislative vor duce la desfacerea contractului de muncă”, în cazul medicilor care nu își respectă programul de lucru.
La rândul său, Ilie Bolojan, prim-ministrul României a declarat: Dacă vrem, într-adevăr, să avem un sistem de sănătate, nu mai trebuie să continuăm cu risipa.
O altă măsură se referă la programul de mobilitate a cadrelor medicale.
“Medicii care nu au lucrat în ultimele 12 luni într-un spital public se pot înscrie în baza de date a Ministerului Sănătăţii pe baza documentelor de exercitare a profesiei și vor fi repartizați la solicitarea unităților sanitare cu deficit, pe perioade de câte 6 luni, la pachet cu plata unei indemnizații de mobilitate de 20-30% din salariul de bază.”
O altă măsură se va axa pe “flexibilizarea accesului medicilor din secțiile spitalului la activitatea din ambulatoriul integrat de la nivelul spitalelor publice, prin adoptarea unui model de organizare în care orice medic din secțiile spitalului, în funcție de disponibilitatea zilnică și de dinamica activității clinice, să poată efectua consultații ambulatorii, fără a fi condiționat de un program prestabilit pe ore.
Medicii din spital vor putea oferi mai ușor consultații și în policlinica spitalului (ambulatoriu), în funcție de timpul lor disponibil. Astfel, pacienții vor găsi mai ușor loc la specialist, fără liste lungi de așteptare și fără să fie trimiși direct în spital. Mai mulți medici în ambulatoriu înseamnă acces mai rapid și mai eficient la îngrijire.”

