Salariile medicilor, costul medicamentelor și transferurile pacienților, vizate de măsurile Guvernului privind risipa din Sănătate. Sindicaliștii spun că e nevoie de investiții și digitalizare

Guvernul pregătește măsuri prin care speră să elimine risipa din sistemul medical. Sunt vizate salariile unor medici, cheltuielile cu medicamentele scumpe și spitalele cu internări puține și care transfertă pacienți nejustificat. Reprezentanţii pacienților și sindicatele atrag atenția că doar reducerea cheltuielilor nu va rezolva problema: este nevoie de digitalizare și investiții consistente acolo unde sunt spitale rămase în urmă, plus medicamente și aparatură de ultimă generație. Au și propriile propuneri de măsuri care să facă sistemul mai eficient.