Guvernul pregătește măsuri prin care speră să elimine risipa din sistemul medical. Sunt vizate salariile unor medici, cheltuielile cu medicamentele scumpe și spitalele cu internări puține și care transfertă pacienți nejustificat. Reprezentanţii pacienților și sindicatele atrag atenția că doar reducerea cheltuielilor nu va rezolva problema: este nevoie de digitalizare și investiții consistente acolo unde sunt spitale rămase în urmă, plus medicamente și aparatură de ultimă generație. Au și propriile propuneri de măsuri care să facă sistemul mai eficient.
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed