Ministrul Sănătății reacționează după mărturia cutremurătoare a unei paciente de la Floreasca: Nu există scuză care să justifice lipsa empatiei

28 July 2025, 13:27

După publicarea în spațiul public a unei scrisori deschise semnate de o fostă pacientă, în care aceasta relata condițiile dureroase în care a fost tratată la Centrul de Arși din cadrul Spitalului Floreasca, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a reacționat ferm.

„Este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor. Nu există scuză care să justifice lipsa empatiei și a unui tratament corespunzător al durerii”, a transmis Rogobete.

Inspecția Sanitară și Corpul de Control, în acțiune

Ministerul Sănătății anunță că a fost declanșat un control amplu prin Inspecția Sanitară de Stat, încă de săptămâna trecută, care vizează:

  • respectarea igienei în Centrul de Arși,
  • verificarea infecțiilor asociate asistenței medicale,
  • modul de aplicare a protocoalelor de dezinsecție, curățenie și deratizare,
  • situația stocurilor de analgezice.

În paralel, Corpul de Control al Ministerului derulează o anchetă administrativă privind contractele de curățenie și protocoalele terapeutice.

Ancheta ajunge la Colegiul Medicilor

Ministrul a anunțat că a sesizat oficial Colegiul Medicilor din România, cerând declanșarea unei anchete disciplinare privind aplicarea protocolului de analgezie în cazul pacientei care a reclamat lipsa calmantelor și a îngrijirii adecvate.

„Nu accept nicio explicație fără argumente și nu tolerez abateri de la obligația fundamentală a oricărui cadru medical: grija față de pacient. Pacienții trebuie protejați, ascultați și tratați cu demnitate”, a declarat Rogobete.

Promisiune de transparență

Ministrul promite că raportul final al controlului va fi făcut public. El mai spune că este hotărât să ia măsuri „fără niciun pas înapoi”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite