Sora Laviniei, pacienta de la Spitalul Floreasca transferată în Belgia cu o bacterie periculoasă, îi acuză pe medici că ar fi încercat să ascundă infecţiile intraspitalicești. ”Era ţinută într-o stare de durere continuă”

2 August 2025, 18:55 (actualizat 2 August 2025, 20:26)

Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca nu mai poate primi pacienţi, după descoperirea unei ciuperci extrem de periculoase. Directorul unităţii, aflat în concediu, a solicitat prelungirea acestuia, fapt care a stârnit revolta ministrului Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a cerut demisia, aseară, acuzându-l de o atitudine nepăsătoare, în contextul în care au apărut dezvăluiri grave din partea unei paciente. Sora femeii acuză medicii că ar fi încercat să ascundă infecţiile asociate actului medical, inclusiv infecţia cu Candida auris, detectată abia după ce pacienta a fost transferată în Belgia.

În Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca, inspectorii au descoperit un focar de infecţie cu o ciupercă extrem de periculoasă: Candida auris. Este aceeaşi ciupercă cu care era infectată şi Lavinia, pacienta transferată în Belgia, după 53 de zile de spitalizare în această secţie.

Salonul în care a fost tratată femeia a fost închis pentru dezinsecţie şi dezinfectie. S-au schimbat filtrele de la toate sursele de apă, iar accesul vizitatorilor a fost interzis.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a cerut public demisia şefului Centrului de Arşi, dr. Tiberiu Paul Neagu, pe care l-a criticat dur pentru lipsa de reacţie şi atitudinea considerată iresponsabilă în această criză.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Ce m-a frapat pe mine a fost atitudinea coordonatorului Centrului de Arşi care, în toată această perioadă, a fost în concediu. Mai mult decât atât, a solicitat prelungirea concediului. Practic, a ales să lipsească şi să nu contribuie deloc la remedierea situaţiei. Am solicitat public şi imperativ demisia lui din poziţia de coordonator al Centrului de Arşi. Eu nu-l pot demite – ministrul Sănătăţii nu poate demite şefii de secţii din spitale – dar sunt sigur că comitetul director de la nivelul spitalului va lua act de această solicitare şi va proceda în consecinţă.

Lavinia, pacienta de la care a pornit întreaga investigaţie, a fost internată la Floreasca în data de 1 iunie, cu arsuri pe 70% din suprafaţa corpului. Avea dureri cumplite, iar medicii nu îi administrau calmante – povestește sora ei. La câțiva metri de salonul în care era tratată, mișunau gândaci. Când a fost transferată în Belgia, medicii de acolo au descoperit că era infectată cu Candida auris și cu bacilul pioceanic.

Alina Alexandru, sora Laviniei: Era ţinută într-o stare de durere continuă. Era sedată, dar sedările veneau uneori cu foarte mare întârziere. Când mergea să i se facă curăţarea la cadă, nu o sedau. O dezlipeau de pat, dezlipeau cearşafurile de pe plăgile ei deschise, o lăsau să plângă şi să implore, şi abia după ce era pusă pe targă era sedată.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Este inacceptabil ca în anul 2025 o pacientă să sufere de durere într-un spital. Este complet neetic şi contrar oricărei deontologii profesionale. Am solicitat Colegiului Medicilor din România să declanşeze o anchetă medicală, disciplinară, pentru a înţelege cum a fost abordată conduita terapeutică în acest caz.

Sora Laviniei i-a acuzat pe medicii de la Centrul pentru Arşi că au ascuns infecţia cu Candida auris şi nu au menţionat prezenţa acestei ciuperci pe biletul de externare.

Specialiştii atrag atenţia că România nu poate trata, în condiţii corespunzătoare, cazurile de mari arşi.

Dragoş Pieptu, prof. chirurgie plastică, Iaşi: Tratamentul pentru marii arşi în România este o glumă sinistră de 20 de ani. Că se găseşte Candida auris, că se găseşte Klebsiella… întotdeauna se găseşte ceva. Nu avem centre de arşi. Oricâte paturi sau pereţi vom face, dacă nu le vom gândi şi utiliza corect, nu vom avea niciodată centre funcţionale.

Mihai Grecea, supravieţuitor Colectiv: Centrul de Arşi este unitatea care tratează cele mai grave cazuri şi ar trebui, potrivit legii, să aibă o structură extrem de specializată. Acest centru a fost aprobat de Alexandru Rafila, fără să respecte aceste norme. Statul român nu a mai vrut să transfere pacienţi în străinătate şi i-a obligat pe medici să trateze cazuri grave, cu ce au. Rafila a adaptat legislaţia la mizeria din teren, a transformat un spital neconform într-un Centru de Arşi cu cele mai înalte competenţe. Trebuie să începem de la ridicarea autorizaţiei acelui centru.

Practic, deși în România există un Centru pentru Arşi, transferul unui pacient în străinătate pe cheltuiala statului devine o misiune imposibilă. Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rafila, nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere.

În schimb, managerul Spitalului Floreasca, Andrei Bogdan Zidaru, i-a transmis Alinei Alexandru că a demarat o anchetă internă pentru a stabili ce proceduri nu au fost respectate în cazul Laviniei.

Dureri crunte, condiții improprii și transfer în Belgia cu bani din donații. Anchete la Centrul de Arși de la Floreasca

România îşi arată încă o dată neputința de a trata marii arşi. Aproape două luni a durat chinul unei femei arse pe 70% din suprafața corpului, în singura clinică de mari arşi din ţara noastră. A stat 53 de zile internată la Spitalul Floreasca din Capitală, cu şanse minime de supravieţuire şi cu dureri cumplite. Familia şi prietenii au strâns 200 de mii de euro pentru două luni de tratament peste hotare şi au reuşit, în final, să obţină transferul.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite