Anchetă la Centrul pentru Arşi de la Floreasca. Sora unei paciente acuză medicii că au încercat să ascundă infecțiile

Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca nu mai poate primi pacienţi, după descoperirea unei ciuperci extrem de periculoase. Directorul unităţii, aflat în concediu, a solicitat prelungirea acestuia, fapt care a stârnit revolta ministrului Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a cerut demisia, aseară, acuzându-l de o atitudine nepăsătoare, în contextul în care au apărut dezvăluiri grave din partea unei paciente. Sora femeii acuză medicii că ar fi încercat să ascundă infecţiile asociate actului medical, inclusiv infecţia cu Candida auris, detectată abia după ce pacienta a fost transferată în Belgia.

Perdelele din spitale sunt adevărate focare de bacterii, arată un studiu din SUA

Perdelele care separă paturile pacienţilor din multe spitale şi sunt destinate protejării intimităţii acestora pot, de fapt, pune în pericol sănătatea lor. Adesea sunt purtătoarele unor bacterii rezistente, care pot contamina pacienţii, arată un studiu publicat în SUA şi citat de AFP și preluat de Agerpres.

Primăria Capitalei vrea să relocheze trei spitale aflate în subordine, din cauza infecțiilor

Autorităţile din Capitală vor să cumpere clădiri pentru relocarea unor spitale care funcţionează în clădiri vechi. Imobilele de pe piaţă nu sunt însă concepute să gazduiască spitale, aşa că doar amenajările ar putea dura ani de zile, spun arhitecţii. Ideea a apărut după cazul bebeluşilor infectaţi cu stafilococ auriu la Maternitatea Giuleşti.

Ultima Oră

Cele mai citite