EXCLUSIV Ministrul Sănătății: Centrul de Arși de la Spitalul Floreasca nu se închide, va trata pacienți în stare mai puțin gravă
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat, în direct la TVR Info, că Centrul pentru Arși de la Spitalul Floreasca din București nu se închide, ci doar va fi retrogradat – va avea mai puține paturi pentru arși și aici vor fi tratați pacienți în stare mai puțin gravă.
Centrul de Arși de la Floreasca nu corespunde normelor în vigoare, a afirmat ministrul Sănătății, care a explicat ce se întâmplă cu acest centru.
„Centrul de Arși de la Spitalul de Urgență Floreasca nu se închide, spune ministrul Sănătății. Centrul de Arși se reduce de la 6 boxe, cât are acum, 6 paturi pentru pacienți critici, la 4 paturi pentru pacienți critici. Și în loc de Centru, devine Unitate Funcțională de Arși. Automat, va trata pacienți cu arsuri cu un grad mai mic, iar pacienții cu arsuri pe o suprafață mai extinsă vor fi transferați în spitalele din Europa, până când va fi dat în folosință Centrul de la Timișoara” – a declarat Alexandru Rogobete.
Ministrul Sănătății a afirmat că în decembrie va fi deschis un centru pentru Mari Arși la Timișoara, urmând ca anul viitor să fie deschise alte două centre, șa Târgu Mureș și unul la Spitalul „Grigore Alexandrescu”, un centru de arși pentru copii.
„Atunci când am intrat în ministerul Sănătății, am găsit cele trei proiecte pentru Arși grav complet blocate. Am fost omul care a lucrat împreună cu Banca Mondială pentru a le debloca. Drept dovadă, în decembrie anul acesta se va da în folosință primul centru pentru arși grav din România, de la Timișoara. Urmând ca în primăvara anului viitor să fie dat în folosință Centrul de Arși Grav de la Târgu Mureș și apoi, spre finalul anului viitor, primul Centru pentru Arși Grav pentru Copii de la Grigore Alexandrescu”, a spus Rogobete.
Rogobete sesizează Parchetul în cazul Spitalului Floreasca
Anterior, ministrul Sănătăţii anunțase că va trimite la Parchet sesizarea în cazul Centrului de Mari Arşi de la Spitalul Floreasca, după ce au fost constatate o serie de nereguli.
”Am dispus săptămâna trecută un nou control, de data asta pur administrativ din partea DSP Bucureşti pentru a vedea cum a fost autorizat acest Centru. Azi a venit raportul şi vă spun că era să cad de pe scaun. Este revoltător, motiv pentru care am semnat şi mâine va pleca spre Parchet întreg raportul, pentru că ceea ce se regăseşte în acel raport depăşeşte cu mult competenţa administrativă a ministerului, pentru că sunt din punctul meu de vedere (…) situaţii care intră în zona penalului. (…) Corpul de control al DSP Bucureşti, care a efectuat controlul săptămâna trecută, a evidenţiat că ceea ce apare în memoriul tehnic semnat de fostul manager de la spital nu corespunde cu ceea ce se află în teren. DSP a dat copy-paste memoriului tehnic venit de la spital fără să verifice fiecare punct şi fiecare criteriu conform normativului din ordinul de ministru. (…) Din acest motiv înaintez raportul Corpului de control, raportul Inspecţiei Sanitare de Stat şi raportul Direcţiei Publice de Sănătate Bucureşti către procuratură. Am semnat azi documentele necesare, mâine va pleca raportul către procuratură”, a spus marţi seara ministrul, la Euronews România.
Potrivit acestuia, Centrul de mari arşi de la Floreasca nu ar fi trebuit autorizat.
Totodată, ministrul a anunţat că vor fi verificate toate centrele din ţară care tratează pacienţi cu arsuri grave.
”Odată cu această situaţie, începând de săptămâna viitoare, vom verifica toate centrele care tratează pacienţi cu arsuri grave. Între timp, toţi pacienţii cu arsuri grave din ultimele două săptămâni au fost trimişi în Europa, nu am mai internat nimic la Floreasca. (…) Modul în care a fost avizat şi autorizat acest Centru de arşi este revoltător. (…) Săptămâna viitoare, în toată ţara, în toate centrele unde se tratează pacienţi arşi grav, va începe un control identic cu cel de la Floreasca”, a arătat ministrul Sănătăţii.
El a precizat că va retrage titulatură de Centru de mari arşi în cazul secţiei de la Spitalul Floreasca.

