Surse: Medicul rezident găsit mort la spitalul Floreasca și-ar fi injectat fentanil, un analgezic foarte puternic

8 June 2026, 15:59 (actualizat 8 June 2026, 19:49)

Conform surselor TVR, medicul rezident care fost găsit decedat într-una dintre toaletele Spitalulului de Urgență Floreasca din București, și-ar fi injectat fentanil, arată primele rezultate ale necropsiei. Contactat de TVR, managerul Bogdan Zidaru a precizat că medicul nu avea acces la fentanil în spital și că nu lipsește nimic din stocul unității medicale. De asemenea, acesta a mai spus că medicul șef de gardă este cel care avea cheia de la depozitul de medicamente.

Medicul rezident în vârstă de 32 de ani care a murit în timpul gărzii la Spitalul Floreasca din Capitală folosise fentanil, un analgezic mult mai puternic decât morfina, spun surse ale jurnaliștilor TVR. Acesta a intrat în stop cardio-respirator și nu a mai putut fi resuscitat de colegi.

Tragedia redeschide discuția despre presiunea sub care lucrează şi oboseala acumulată după o gardă. Potrivit surselor, medicul rezident și-ar fi injectat fentanil, un opioid sintetic extrem de puternic.

Potrivit managerului spitalului Floreasca, medicul nu avea acces la această substanţă, în spital. Mai mult chiar, stocurile de medicamente au fost verificate şi nu lipsește nimic. Singurul care are acces la medicamente este şeful gărzii.

Preşedintele Colegiului Medicilor din România afirmă, din nou, că epuizarea este o problemă reală a medicilor de la noi din ţara.

Cătălina Poiană, președinte Colegiul Medicilor: Burnout-ul se asociază cu depresie anxietate, se poate asocia cu tendințe suicidale. Nu este însă la fel de clară asocieraea dintre burnout și abuzul de substanțe și adicții, considerandu-se că în această categorie intervin și mulți alți factori ambientali – de viață personală, de personalitate a individului respectiv.

Un studiu realizat recent de Colegiul Medicilor arată că 46% dintre medicii rezidenți reclamă lipsa zilei libere după o gardă. Practic, după 24 de ore de muncă, un medic rezident trebuie să rămână şi la program, în spital, ajungând astfel să lucreze şi peste 32 de ore. Peste 20% dintre ei declară că fac mai mult de 5 gărzi pe lună.

Medicul în vârstă de 32 de ani dăduse concurs la Spitalul Județean Giurgiu, pentru un post de medic de urgenţă şi urma să susţină examenul de specialitate în această toamnă. Potrivit managerei de la Spitalul Giurgiu, acesta făcuse deja câteva gărzi acolo și era extrem de apreciat de colegii săi.

Un medic rezident în anul 5 a fost găsit mort într-o toaletă la Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca. Tânărul medic, de 32 de ani, era de gardă.

Totul s-a întâmplat duminică după-amiază, când a fost găsit în stop cardiorespirator în toaleta unității medicale, a confirmat pentru știrile TVR medicul șef al USMURD de la Floreasca, Bogdan Oprița.

Potrivit acestuia, medicii de aici au încercat să-l resusciteze, însă acest lucru a fost imposibil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite