Ministrul Alexandru Rogobete are de gând o reorganizare și o comasare a direcțiilor de sănătate publică
Ministrul Sănătății a spus că, după cazul infecțiilor intraspitalicești de la Iași, a avut o discuție cu premierul Ilie Bolojan căruia i-a propus o regândire, o restructurare și o reorganizare a direcțiilor de sănătate publică din România.
Aceste situații s-au repetat de atât de multe ori în ultimii 10 – 15 ani, încât, din punctul meu de vedere, și am avut o discuție astăzi, cu premierul României, Ilie Bolojan, este necesară o regândire, o restructurare și o reorganizare a direcțiilor de sănătate publică din România, a spus, joi, ministrul Sănătății. El a adăugat că este evident că nu funcționează corespunzător acest mod de verificare, de control și de monitorizare în unitățile sanitare.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Nu vreau să mă pronunț înainte de a avea toate elementele, dar vă spun că am în cap, acum mi s-a confirmat că este necesară și o vom face cel mai probabil până la finalul acestui an, o regândire, o reorganizare și poate chiar o comasare a direcțiilor de sănătate publică, a centrelor regionale din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică și o regândire a activității de epidemiologie din cadrul acestor unități.

