Organizaţia Maritimă Internaţională începe evacuarea a 11.000 de marinari blocaţi în Golf
Organizaţia Maritimă Internaţională (IMO), agenţie a ONU pentru securitatea pe mare, a anunţat marţi începerea implementării unui plan de evacuare pentru peste 11.000 de marinari blocaţi în regiunea Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre SUA şi Iran, informează AFP.
Secretarul general al organizaţiei cu sediul la Londra, Arsenio Dominguez, a declarat într-un comunicat că “operaţiunea de mare amploare se va desfăşura în strânsă cooperare cu Iranul, Omanul, toate statele riverane din regiune, Statele Unite şi industria maritimă”.
El a adăugat că a obţinut “garanţiile de securitate necesare”, dar nu a precizat calendarul operaţiunii. Preluare Agerpres

