Iranul schimbă rutele navelor prin strâmtoarea Ormuz din cauza riscului de mine

9 April 2026, 07:31

Marina Gărzilor Revoluționare Iraniene a anunțat joi că navele care trec prin strâmtoarea Ormuz trebuie să utilizeze două rute alternative, apropiate de coastele iraniene, invocând posibilitatea existenței unor „mine” pe ruta obișnuită, mai în largul mării, notează AFP.

„Pentru a fi protejate de posibile coliziuni cu mine, în coordonare cu Marina Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice (…), până la noi ordine, navele vor trebui să folosească rute alternative pentru traficul în strâmtoarea Ormuz”, au indicat media iraniene, citând un comunicat militar însoțit de o hartă maritimă care arată itinerariile la sud și la nord de insula Larak, notează Agerpres.

Pentru a intra în Golf dinspre Marea Arabiei, navele trebuie să treacă printre coasta iraniană și insula Larak, zonă supranumită „taxa de tranzit a Teheranului” de către publicația maritimă de referință Lloyd’s List. Ruta de ieșire din Golf trece la sud de această insulă, evitând traseul obișnuit, mai aproape de coasta Omanului.

Traversările recente par să fi utilizat această rută alternativă prin apele teritoriale iraniene.

Statele Unite și Iranul au convenit asupra unui armistițiu în cursul nopții de marți spre miercuri, care include redeschiderea strâmtorii Ormuz, vitală pentru comerțul mondial cu hidrocarburi, practic blocată de la începutul războiului, pe 28 februarie, și aflată sub controlul armatei iraniene.

Între 1 martie și 7 aprilie au fost înregistrate 307 tranzitări de nave care transportau materii prime, conform datelor Kpler, proprietarul site-ului MarineTraffic, ceea ce reprezintă o scădere de aproximativ 95% față de perioada de pace.

În mod normal, aproximativ 20% din țițeiul și gazele naturale lichefiate (GNL) din lume tranzitează acest punct strategic care leagă Golful de principalele rute maritime internaționale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite