NATO, sub tirul lui Trump: Sumele pe care le cheltuim sunt exorbitante, iar ei nu ne-au fost alături
Noi critici ale președintelui american la adresa unor aliați din NATO, cu doar două săptămâni înainte de summitul Alianței Nord-Atlantice. Reuniunea se anunță deja destul de tensionată, în special din cauza deciziei Statelor Unite de a-și retrage echipamente și militari din Europa.
Recentul schimb de replici cu premierul Italiei, dar și refuzul mai multor state europene de a-și pune bazele la dispoziție pentru acțiunile împotriva Iranului sunt greu de uitat pentru Donald Trump.
Donald Trump, președintele SUA: Italia a fost foarte rea, Italia a fost foarte rea, la fel și alte țari, Germania a fost foarte rea. Așadar am cheltuit toți banii aștia, probabil 600… Cred că cheltuim 600 de miliarde pe an, nu? Aș zice că da. Cred că asta e cifra reală, gândiți-vă la asta. Sumele pe care le cheltuim pentru NATO sunt absolut exorbitante, iar ei nu ne-au fost alături. Cheltuim toți acești bani, iar apoi, când vrem să primim ajutor pentru chestiuni minore – și este vorba de ceva minor, nu de ceva important, ci de o nimica toată -, ei spun: Nu, preferăm să nu ajutăm. E o prostie să spui așa ceva, pentru că și noi le-am putea spune același lucru dacă vrem, și s-ar putea să o facem.
Summitul NATO din acest an are loc la Ankara, pe 7 și 8 iulie. Se anunță deja tensionat, pe fondul deciziei americanilor de a-și retrage sau reloca trupe și echipamente aflate în Europa.
În Cehia e scandal între palate. Guvernul a decis ca la summit să participe premierul, ministrul de externe și cel al apărării. Astfel, președintele țării, fost înalt oficial militar NATO, se vede exclus.
Andrej Babis, premier, Cehia: E responsabilitatatea noastră. Guvernul se ocupă de politică externă, de buget şi de aceea am decis acestă componenţă a delegaţiei.
Petr Pavel, președintele Cehiei: Au fost doar una sau două excepţii. În rest, întotdeauna, preşedintele a participat la summit-urile NATO. Repet, nu văd niciun motiv pentru a schimba această practică.
Președintele Cehiei a trimis o contestație la Curtea constituțională – forul care va avea decizia finală în privința delegației la summitul NATO.

