Iran și Oman vor să impună taxe pentru traversarea Ormuz și și-au declarat suveranitatea asupra strâmtorii

23 June 2026, 20:56

Iran și Oman vor să impună taxe pentru traversarea strâmtorii Ormuz. Susțin că acest lucru este necesar și pentru a putea asigura securitatea tranzitului prin strâmtoare. Deocamdată, traficul a fost reluat, dar la nivel redus, așa că problemele în alimentarea cu combustibil la nivel global vor persista cel puțin încă 4 luni, avertizează specialiștii.

Omanul şi Iranul și-au declarat suveranitatea asupra Ormuz. Iar astăzi au convenit punerea la punct a unui mecanism comun prin care navele care tranzitează strâmtoarea să plătească taxe, în viitor.

În declarația comună de după întâlnirea dintre sultanul Omanului și ministrul iranian de Externe, cele două ţări afirmă că vor decide asupra gestionării navigației și asupra costurilor asociate.

Esmail Baghaei, purtător de cuvânt MAE iranian: Ne concentrăm pe securitatea tranzitului în Strâmtoarea Ormuz. Consultările cu Oman sunt foarte importante. Deciziile trebuie luate în comun, de către ambele părţi.

Reluarea traficului în stramtorea Ormuz, chiar dacă modestă, a calmat prețurile pe piețele petroliere.

În anumite cazuri, s-a ajuns la sub 80 de dolari pe baril, o valoare care nu a mai fost înregistrată de la începutul lunii martie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite