Rogobete: Celulă de criză la Ministerul Sănătăţii. Mai multe spitale din Capitală funcționează sub regim de cod alb de urgenţă

17 October 2025, 11:04 (actualizat 17 October 2025, 12:43)

La nivelul Ministerului Sănătății s-a constituit o celulă de criză pentru coordonarea integrată cu DSU-MAI și managerii spitalelor de urgență în cazul exploziei din blocul de pe Calea Rahovei din Capitală, a transmis ministrul Sănătăţii, la TVR Info. Se identifică numărul de paturi de ATI libere și coordonarea resurselor umane și materiale. ”Până la acest moment, sunt 13 victime transportate la spital, 1 a refuzat transportul, iar alte 2 persoane sunt decedate”, a transmis IGSU.

„În acest moment, la nivelul Ministerului Sănătății s-a realizat un o celulă de criză pentru coordonarea spitalelor de Urgență din București care vor primi victimele exploziei. Este vorba despre Spitalul Universitar, Floreasca,  Bagdasar, Elias, Spitalul Militar și Spitalul de Copii” a transmis ministrul Sănătăţii.

„În acest moment, la nivelul Ministerului Sănătății s-a realizat un o celulă de criză pentru coordonarea spitalelor de Urgență din București care vor primi victimele exploziei. Este vorba despre Spitalul Universitar, Floreasca,  Bagdasar, Elias, Spitalul Militar și Spitalul de Copii” a transmis ministrul Sănătăţii.

Doi copii, în vârstă de 12 şi 17 ani, cu politraumatisme multiple, au fost transferaţi la Spitalul Grigore Alexandrescu

Un pacient ars grav în vârstă de 76 de ani a fost transferat la Spitalul Bagdasar Arseni, iar 4 răniţi au ajuns deja la Floreasca.

“Toate unitățile sanitare enumerate mai sus funcţionează în momentul de față sub regim de cod al de urgență. Sunt mobilizate toate resursele și, dacă este necesar, dacă numărul victimelor crește, vom include în plan și alte unități sanitare chiar dacă nu sunt de urgență” a mai declarat ministrul Rogobete.

Ministrul a mai declarat că în cazul în care lipsesc materiale sau sunt în cantităţi insuficiente, „suntem pregătiți să le mobilizăm și să le mutăm din alte unități sanitare pentru a răspunde nevoii de urgență”

O explozie extrem de puternică s-a produs vineri dimineața într-un Bloc din Capitală de pe strada Petre Ispirescu, lângă Liceul Dimitrie Bolintineanu, de pe Calea Rahovei din Sectorul 5 al capitalei. A fost activat planul roșu,  victime multiple.

Trei persoane au murit şi mai multe au fost rănite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite