Construcția primului centru de mari arși din România, finalizată. Urmează dotarea cu echipamente și alocarea medicilor

În Timișoara e gata primul spital pentru mari arși din țară și construit de la zero după tragedia din Colectiv. Urmează dotarea cu echipamente și alocarea medicilor, etape care vor mai dura câteva luni. Și la Târgu Mureș este aproape finalizată clădirea. Iar Ministerul Sănătății dă asigurări că ambele centre în care pot fi tratați pacienții cu arsuri grave vor funcționa anul acesta. În schimb, spitalul de la București, dedicat copiilor cu arsuri severe, mai are de așteptat.

EXCLUSIV Ministrul Sănătății anunță eliminarea biletelor de trimitere pentru pacienții cu diabet "în câteva săptămâni"

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat duminică seara la TVR Info că instituția pe care o conduce continuă eliminarea unor proceduri medicale birocratice pe care le consideră „absurde”, oferind ca exemplu situațiile în care pacienții sunt obligați să obțină bilete de trimitere inutile. Rogobete a anunțat că pacienții cu diabet, insulino-dependenți, nu vor mai fi nevoiți să ceară bilet de trimitere.

Ultima Oră

Cele mai citite