SANITAS se pregătește de grevă generală. Ministrul Sănătății: Nu susțin tăierea cu 10% a veniturilor personalului medical

14 February 2026, 15:56

Cel mai mare sindicat din sănătate anunţă că se pregăteşte de grevă generală. Şi de luni începe strângerea de semnături.

Sindicaliştii reclamă politicile guvernului care ar putea afecta sistemul sanitar şi cel de asistenţă socială. Şi spun că măsurile decise la Palatul Victoria au făcut ca mulţi angajaţi din sănătate să-şi piardă indemnizaţia de hrană, voucherele de vacanţă şi să primească sporuri mai mici.

Este dreptul angajaţilor să facă grevă‘, le-a răspuns ministrul Sănătăţii.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: “Ce vreau să subliniez însă ferm, așa cum am făcut-o de fiecare dată și în special în ultima săptămână, este că eu nu susțin și nu voi susține tăierea cu 10% a veniturilor personalului medical. Această tăiere paușală, în care să nu se țină cont de particularitățile sistemului de sănătate, în care să nu se ține cont de… faptul că sistemul de sănătate face parte totuși dintr-o componentă importantă de securitate națională. Să nu se țină cont că gărzile medicilor sunt plătite la venitul anului 2017. Eu nu voi semna nicio ordonanță de urgență în care unitățile sanitare sau personalul medical vor fi afectate de tăierea de 10%.”

Ministrul Sănătății a făcut aceste declarații și săptămâna trecută, în emisiunea Culoarele Puterii de la TVR Info.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite