Decizia care ar putea rezolva criza gărzilor din spitale se amână, pentru că depinde de adoptarea bugetului de stat

14 February 2026, 19:24 (actualizat 15 February 2026, 13:42)

În timp ce tot mai multe spitale se confruntă cu deficit de medici și chiar nu mai pot organiza gărzi nici în urgenţă, nici în secții, ministrul Sănătății anunță că decizia care ar putea rezolva criza se amână. Pentru că depinde de adoptarea bugetului de stat. Și de posibilele tăieri cu 10 la sută din cheltuielile din domeniul sanitar. Revoltați de situație, dar și de măsurile anunțate de Executiv, sindicaliștii vor să declanşeze greva generală.

În România, medicii fac gărzi chiar și de 30 de ore sau chiar mai mult, în timp ce normele europene le limitează la 12 ore. Efectele le resimt deopotrivă cadrele medicale și bolnavii.

Medicii reclamă că sunt suprasolicitați și epuizați, dar și plătiți necorespunzător, raportat la salariile din 2018, nu la cele actuale. Iar pacienții sunt nemulțumiți că stau cu orele la unitățile de Primiri Urgențe sau că nu sunt consultați cu atenție și răbdare. Și toată lumea așteaptă o schimbare.

Sunt momente în care ești singur la două noaptea și trebuie să iei decizii care sunt cumva peste competențele tale. Dar trebuie să salvezi o viață. Noi, nu avem normat nici măcar acest timp de lucru. Gândiți-vă că un medic în foarte multe spitale depășește orice norme europene de de lucru.”

Ministrul sănătății a promis reorganizarea sistemului, astfel încât gărzile să poată fi de 12 sau 18 ore, în funcție de nevoile spitalelor și de medicii disponibili. Ar urma să fie introduse gărzi la domiciliu, de monitorizare și de urgență, plătite diferit.

Dar decizia depinde de buget și de reforma administrativă, a explicat Alexandru Rogobete într-un interviu, la Telejurnalul TVR Timişoara: “Știm cu toții că agenda, tema zilei este tăierea cu 10% la care eu mă opun, Am declarat la fel de răspicat și la guvern, unde am venit cu argumente, am venit cu o soluție, cu plata pe performanță. Îmi mențin această opinie și sper să putem face ca oamenii să înțeleagă că nu fiecare sistem este identic, și că ce se aplică într-o primărie, nu se aplică într-un spital. Pachetul legislativ este finalizat, dar nu pot să mă apuc să îl promovez până nu știu cum o să fie bugetul pentru resursa umană, pentru cheltuiala de personal.”

Nemulțumirile în sistemul sanitar sunt însă mai multe. Sindicaliștii se pregătesc să intre în greva generală. Și acuză că măsurile decise de guvern au făcut ca mulţi angajaţi din sănătate să-şi piardă indemnizația de hrană, voucherele de vacanţă şi să primească sporuri mai mici.

Iulian Pope, preşedinte Sanitas: “Există riscul ca daca aceste proiecte de reformă merg mai departe să avem o reducere dublă. Pe de o parte aceste acte normative subscvente, pe de altă parte, cei 10% buget salarii, ce intenționează guvernul Bolojan să introducă. Noi susținem proiectele de 12 ore, pentru că este inuman să lucrezi 30 de ore, și medicii sunt oameni, nu sunt dumnezei.”

Și sindicaliștii de la Solidaritatea Sanitară au notificat guvernul că vor să declanșeze greva generală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite