Criză de medici neurologi la Spitalul de Urgență din Ploiești

Criza de personal din spitale dăunează grav sănătății. Din cauza lipsei de cadre medicale, pacienții sunt mutați dintr-un loc în altul sau sunt transportați zeci de kilometri pentru a primi îngrijiri medicale de urgenţă.

Rogobete: Sistemul de gărzi trebuie reformat. Ministrul Sănătăţii, invitat la TVR INFO, de la ora 21.00

Sistemul de gărzi din spitale trebuie reformat, a precizat, luni seară, ministrul Sănătății, într-o postare pe pagina sa de Facebook. Alexandru Robogete a anunțat că, împreună cu sindicatele și societățile profesionale, se lucrează la soluții concrete: gărzi la domiciliu, gărzi de monitorizare și gărzi de urgență, plătite diferențiat, în funcție de responsabilitate și nivelul real de solicitare.

Ultima Oră

Cele mai citite