Criză de medici neurologi la Spitalul de Urgență din Ploiești
Criza de personal din spitale dăunează grav sănătății. Din cauza lipsei de cadre medicale, pacienții sunt mutați dintr-un loc în altul sau sunt transportați zeci de kilometri pentru a primi îngrijiri medicale de urgenţă. Iar medicii rămași sunt epuizați fizic și psihic. Apar însă și situații surprinzătoare, când unii doctori cer sute de lei pe oră pentru a asigura gărzi, așa cum s-a întâmplat la Spitalul de Urgență din Ploiești.
Secţia de Neurologie a Spitalului Judeţean Ploieşti este cea mai afectată de lipsa acută de specialişti. Acolo lucrează cinci medici, care pot să asigure parţial gărzile, dar care nu sunt angajaţi permanenţi.
Un document intern arată că doi medici neurologi care colaborau cu spitalul au cerut bani mai mulţi, 450 de lei pentru fiecare oră de gardă.
Faptul că unitatea medicală e supraaglomerată, că mulţi pacienţi vin la urgenţe în loc să ceară ajutorul medicului de familie, iar unii sunt neasiguraţi îi face pe doctori să ocolească spitalul.
Conducerea încearcă să îi stimuleze financiar, dacă fac cel puţin cinci gărzi, cu sume de până la 2.500 de lei net, dar şi cu locuinţe de serviciu complet mobilate.
În oraş oamenii sunt îngrijoraţi din cauza acestei situaţii. Se tem pentru ei şi apropiaţii lor.
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti anunţă că va relua concursul pentru ocuparea posturilor vacante la Neurologie, Radiologie şi Oftalmologie, dar şi pentru Unitatea de Primiri Urgenţe.
Date de la finalul anului trecut arată că România se confruntă cu un deficit de peste 30.000 de medici și asistenți. Lipsesc oncologi, radiologi, cardiologi și neurologi.
În spitalele mici și în mediul rural, unele specializări au ajuns să dispară complet. Ar fi nevoie, de exemplu, de peste 1.500 de medici de familie.

