Medici trimiși la pensie. Secții din spitale, închise din lipsa doctorilor
Ordonanța de Urgență care interzice prelungirea contractului angajaților pensionari, chiar dacă au renunţat la plata pensiei, a fost modificată de Guvern. Se amână până la finalul anului eliberarea din funcție a celor aflați la vârsta pensionării și între timp se vor organiza concursuri pentru a nu lăsa spitalele fără medici. Până atunci însă, există risc de blocaje în sistem. În unele spitale, gărzile nu pot fi acoperite fără medicii care au trecut de vârsta de pensionare.
La Spitalul Județean de Urgență “Dr. Constantin Andreoiu” din Ploiești există un deficit major de medici în secțiile de cardiologie, neurologie și interne. Acestea încă funcționează, pentru că mare parte din specialiști sunt din rândul celor care ar fi trebuit să iasă la pensie, dar cărora li s-a aprobat continuarea activității până în iunie.
Dr. BOGDAN NICA, manager SJU Ploiești: “Noi stăm foarte prost la anumite secții, cu toate că am scos la concursuri posturi și le scoatem și acum. Sunt secții unde nu e vorba de gărzi, ci de activitatea curentă. Rămân, de exemplu, doi medici din cinci. Aceștia nu vor putea face față la cele 80 de paturi, ocupate în proporție de 100%”.
Dr. ANDREI ILINCA, director medical SJU Ploiești: “Vă dau exemplu secția de interne, unde activitatea e acoperită de medici pensionari în proporție de 50%. Retragerea acestora ne-ar aduce foarte mari dificultăți la acoperirea gărzilor. Pe de altă parte, și medicii pensionari fac mai multe gărzi decât medicii tineri, pentru noi sunt de foarte mare ajutor”.
Și asta în condițiile în care gărzile din zilele de weekend și sărbători legale sunt plătite la nivelul din 2018.
O altă secție care ar putea să aibă de suferit este cea de dermato-venerologie, singura de acest fel din judeţul Prahova.
Dr. MIHAELA CHIRICĂ, medic primar dermatovenerologie SJU Ploiești: “Vor fi repercusiuni prin închiderea secției asupra pacienților și celor care au nevoie de îngrijiri controlate asupra organigramei spitalului”.
Sindicaliștii atrag atenția că prin blocarea angajărilor și plecarea medicilor pensionari, se va adânci şi mai mult criza și se va ajunge la un colaps al sistemului medical şi al celui de asistenţă socială. Iar Colegiul Medicilor susţine că este nevoie deopotrivă de medici seniori, dar mai ales de tineri. Între timp, guvernul a venit cu o modificare importantă.
Marcel Ciolacu, prim-ministrul României: “Prorogăm până la sfârșitul anului aplicarea măsurii privind eliberarea din funcție a angajaților aflați la vârsta pensionarii. În acest interval, toată lumea va fi obligată să organizeze concursuri pentru posturile contractuale din administrația centrală și locală. În niciun caz nu lăsăm spitale fără medici și școli fără dascăli”.
Anual, sistemul sanitar pierde peste o mie de medici. Chiar și acolo unde sunt scoase posturi la concurs, nu există prea mulți doritori să vină să se angajeze.

