Rogobete speră că Sănătatea va primi bani mai mulți: ”Mă aștept să avem un buget puțin mai mare decât cel de anul trecut”
Guvernul lucrează la bugetul pentru 2026, iar ministrul Sănătății speră că domeniul va beneficia de o sumă mai mare.
Alexandru Rogobete este mulțumit că OUG privind reforma în administrație nu prevede scăderi suplimentare pentru personalul medical.
”Mă aștept să avem un buget puțin mai mare decât cel de anul trecut. Nu mă aștept să fie unul exponențial crescut, dar semnificativ mai mare. Se justifică practic de ce în domeniul sănătății nu se realizează tăierile de 10% pentru veniturile personalului medical, motivând că în sănătate au fost făcute deja economii anul trecut și se dau exemple de acte normative prin care au fost făcut aceste economii. Nu se introduce nimic în plus”, a declarat Rogobete.

