Rogobete: Oamenii trebuie să înțeleagă beneficiile și impactul pozitiv al vaccinării. Medicina nu se face cu apă, aer și energie
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat, marți, că oamenii trebuie să înțeleagă beneficiile vaccinării și să se informeze din surse credibile, în contextul încrederii tot mai reduse în impactul pozitiv al vaccinării.
Ministrul Alexandru Robogete a afirmat că toate campaniile de informare derulate de Ministerul Sănătății în ultimele șase luni se axează pe screening și prevenție, unde este inclusă și vaccinarea.
“Eu cred că dezinformarea medicală poate fi combătută doar cu o informare corespunzătoare, completă, corectă și continuă, astfel încât oamenii să poată să înțeleagă beneficiile și impactul pozitiv al vaccinării”, a declarat Rogobete.
Ministrul Sănătății le-a transmis părinților “să se informeze din surse credibile, nu de pe TikTok”.
“Medicina nu se face cu apă, aer și energie, așa cum cred unii. Le-aș transmite să asculte sfatul medicilor din cabinetele medicale, fie că sunt medici de familie, fie pediatri. Aici ne bucurăm de sprijinul profesioniștilor în sănătate care susțin măsurile de vaccinare și de prevenție în general”.

