Ministrul Rogobete a vorbit la TVR Info despre schimbările care vor avea loc în sistemul de sănătate în 2026

7 January 2026, 07:38 (actualizat 7 January 2026, 08:20)

Invitat la emisiunea Prim plan de la TVR Info, ministrul Sănătăţii, Alexanadru Rogobete, a vorbit despre planurile pentru anul 2026. Printre acestea se numără regândirea sistemului de transfuzie, reclasificarea unităţilor medicale, modificarea normativului de personal şi reforma gărzilor.

Pe lângă continuarea proiectelor începute în 2025, Alexandru Rogobete doreşte implementarea unor noi mecanisme de reaşezare a sistemului.

„Una dintre cele mai importante, din punctul meu de vedere, se referă la regândirea sistemului de transfuzie și de sânge și produse de sânge din România, adică Institutul Național de Hematologie, dar și centrele județene. Este o reformă pe care vreau să o începem încă din luna ianuarie” a spus Alexandru Rogobete.

Ministrul a vorbit apoi despre continuarea reclasificării unităților sanitare.

„Criteriile pentru reclasificare au fost finalizate. În maxim două săptămâni le voi pune în transparență decizională. Apoi va începe reclasificarea în sine, care va dura probabil vreo două luni. Deci, eu estimez că  prin aprilie vom avea toate acestea implementate deja și schimbate” a spus ministrul.

Pe lista ministrului Sănătăţii pentru 2026 este şi modificarea normativului de personal.

“Odată cu punerea în acord a acestor măsuri putem discuta și despre reforma gărzilor, care este absolut necesară, pentru că inechitățile din această componentă a sistemului de sănătate sunt mari. Ele nu sunt nici de ieri, nici de azi, nici de o lună, nici de două, sunt de ani de zile”.

„Sistemul de gărzi trebuie reformat, regândit și adaptat realităților din spitale. Nu împotriva personalului medical, ci pentru personalul medical. Vorbesc despre toți profesioniștii din sănătate: medici, asistenți, farmaciști, biologi, chimiști, infirmieri și personal auxiliar – oameni de bună-credință, care duc zilnic greul sistemului. În special cei care aleg sa respecte programul de lucru de la spitalul public„ a scris Alexandru Rogobete într-o postare pe Facebook.

Ministrul Sănătății a explicat cât sunt de necesare atât protejarea medicilor cât și siguranța pacienților și propune introducerea gărzilor de 12 ore în în spitalele de urgență, pentru anumite specialități.

„Este însă evident un lucru: în spitalele de urgență, pentru anumite specialități, este nevoie de introducerea gărzilor de 12 ore, cel puțin într-o primă etapă. Sunt din ce în ce mai convins că acest pas este necesar pentru protejarea personalului medical și pentru siguranța pacienților„, se subliniază în postare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite