Rareş Bogdan: Bolojan anunţă că PNL va vota un guvern PSD; acum două zile au blocat un liberal
Europarlamentarul Rareş Bogdan acuză conducerea PNL de “ipocrizie fără margini”, arătând că partidul este gata să voteze un guvern “exclusiv PSD” după ce în urmă cu două zile a blocat un guvern cu “un premier PNL, un vicepremier PNL şi cinci miniştri liberali”.
“Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancţionaţi pentru pact de guvernare cu social-democraţii deoarece ţara avea şi are nevoie urgent de un guvern, iar noi susţineam un premier PNL, un vicepremier PNL şi 5 miniştri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul şi să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan şi camarila slugilor anunţă că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD… !!!!! Tare, nu? Pe Bolojan şi pe cei ce vor vota acest guvern cine îi sancţionează? Acum nu mai sunt ‘salvarea ţării’, pericolul de ‘junk’ şi ‘stabilitatea bugetară’ gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul”, a scris Bogdan, miercuri, pe Facebook.
Europarlamentarul susţine că partidul e “în picaj” şi economia “se duce de râpă”.
“Sub pretextul unei mari responsabilităţi naţionale se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul şef, cu sprijinul lui Bolojan şi al neoprogresiştilor săi din PNL. Nu se urcă oficial în aceeaşi barcă, ca să nu-şi enerveze electoratul chiar de tot, dar le ţine vâslele din umbră. Acest număr de magie e doar fugă disperată de responsabilitate şi strategie cinică de supravieţuire. Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate, în viteza trotinetei. Dar economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante şi a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an. Aşa se ajunge la situaţia aberantă în care exact cei care se pretindeau reformatori şi intransigenţi livrează acum linişte legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. Asta da coloană vertebrală”, a adăugat Rareş Bogdan.
Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, marţi, că partidul este deschis să voteze un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar PNL-USR-UDMR.
“Dat fiind tensiunile politice pe care le vedem şi pe care nu Partidul Naţional Liberal le-a generat, considerăm că după un astfel de acord, care poate fi convenit într-o zi sau două, se poate recurge la una dintre cele două ipoteze: un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR şi UDMR, noi angajându-ne să dăm un vot la instalare pentru astfel de situaţie, dacă nu se va opta pentru varianta pe care noi ne-o asumăm de guvern cu partenerii noştri”, a afirmat liderul PNL.
sursa Agerpres

