Bolojan, atac dur în Parlament: „Oameni care locuiesc în penthouse-uri vin să explice cât e de greu”

5 May 2026, 12:50 (actualizat 5 May 2026, 12:52)

Premierul Ilie Bolojan, liderul PNL și șeful Guvernului vizat de moțiunea de cenzură, a lansat un nou atac dur la adresa PSD și AUR, în discursul susținut în plenul Parlamentului. Bolojan a acuzat inițiatorii moțiunii de ipocrizie, a susținut că România riscă să piardă credibilitate și bani din PNRR și a transmis că, indiferent de rezultatul votului, nu va renunța la reformele în care crede.

Ilie Bolojan a criticat acuzațiile din moțiunea de cenzură, în care se vorbește despre sărăcirea populației, creșterea TVA și efectele măsurilor economice adoptate de Guvern.

„În această moțiune se vorbește de sărăcirea populației, despre creșterea TVA-ului, despre anumite resurse și așa mai departe. Bine, nu ne-am hotărât pe acestea împreună? Nu știm asta, stimați colegi? Cât sunteți de ipocriți?”, a declarat premierul.

Bolojan a spus că înțelege dificultățile prin care trec românii, dar a susținut că nicio corecție majoră de deficit nu poate fi făcută fără costuri.

„Eu înțeleg greutățile cetățenilor noștri, pentru că, oameni buni, încă nu s-a văzut nicăieri în lume o corecție de deficit fără o constrângere economică, fără un efort. Nu există nicăieri așa ceva”, a spus el.

Premierul le-a transmis adversarilor politici că vor avea ocazia să demonstreze dacă pot lua măsuri fără costuri pentru populație.

„Veți avea ocazia, poate, să demonstrați cum le veți face pe toate fără să deranjeze pe nimeni. Ați mai încercat asta în 2024 și nu v-a ieșit”, a afirmat Bolojan.

Bolojan: Nu aveți credibilitate să vorbiți despre greutățile românilor

Premierul a acuzat o parte dintre politicienii care critică Guvernul că nu au credibilitate atunci când vorbesc despre dificultățile românilor.

„Eu înțeleg aceste lucruri și le mulțumesc românilor pentru aceste greutăți, dar nu pot să accept și nu aveți nicio credibilitate ca oameni care locuiesc în penthouse-uri, care sfidează bunul-simț, să veniți să explicați cum e pe umărul românilor. Oameni care au mașini mai scumpe decât câteva apartamente vin să ne explice cât e de greu”, a declarat Bolojan.

„Românii știu că oamenii aceștia nu suferă alături de ei. Știu asta cât se poate de clar”, a adăugat premierul.

Bolojan a susținut că actualele dificultăți sunt consecința deficitelor mari din anii anteriori.

Când a fost sărăcirea populației, așa cum se face vorbire? Știți când a fost? Când am avut vârful de deficit maxim, de 9,1-9,2% din PIB. Cineva care a spart banii familiei n-are nicio vină? De vină e cel care strânge cioburile, care repară, care curăță, care adună familia. Ceea ce s-a întâmplat în 2023-2024 plătim acum și nu e normal ceea ce faceți”, a spus premierul.

„Mă țin de o direcție, de niște principii”

Premierul a respins acuzațiile potrivit cărora s-ar fi „agățat de scaun” și a spus că nu funcția este miza sa, ci direcția reformelor.

„Mi s-a reproșat în aceste zile că m-am agățat de scaun. Eu mă țin de o direcție, de niște principii și vă rog să mă credeți că, dacă aș fi văzut un plan, o soluție care să rezolve problemele, m-aș fi dat la o parte”, a declarat Ilie Bolojan.

El a întrebat dacă inițiatorii moțiunii au un plan pentru perioada de după vot.

„Vă întreb pe toți: poate spune cineva cum va funcționa România de mâine? Aveți un plan? Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei țări rămân. Nu pleacă odată cu mine”, a spus premierul.

Bolojan a avertizat că România riscă să piardă credibilitate și fonduri europene.

„Riscăm să pierdem credibilitatea, să pierdem bani din PNRR, să ne întoarcem, prin ceea ce faceți, de unde am plecat”, a spus el.

Premierul a adăugat că nu știe cine va câștiga politic din această criză, dar este convins că românii vor avea de pierdut.

„Eu știu un lucru sigur: nu știu cine va câștiga din punct de vedere politic din ceea ce se întâmplă, dar știu sigur că românii vor pierde din asta și este mare păcat”, a afirmat Bolojan.

Atac la alianța PSD-AUR: „Au oficializat această colaborare”

Ilie Bolojan a criticat și asocierea dintre PSD și AUR în susținerea moțiunii de cenzură.

„Asistăm la un paradox: AUR, care a fost un efect al nemulțumirilor legate de ceea ce se întâmpla în sistemul nostru politic, sistem pe care partidul care l-a întrupat cel mai mult este PSD-ul, este aliat acum la moțiune cu PSD-ul”, a declarat premierul.

Bolojan a susținut că AUR ajunge, prin această mișcare, să susțină chiar sistemul pe care îl critică.

„Din ceea ce face acum, AUR nu face decât să susțină și să perpetueze sistemul. De fapt, și invers: la rândul lui, Partidul Social Democrat legitimează prin această asociere acțiunile AUR”, a spus el.

Premierul a afirmat că PSD și AUR au oficializat colaborarea prin semnarea moțiunii.

„Măcar PSD și AUR au semnat pe față un document oficial în Parlament și, practic, au oficializat această colaborare”, a declarat Bolojan.

„Nu o să puteți stinge lumina”

Premierul a spus că, indiferent de soarta Guvernului, actuala guvernare a arătat că se poate conduce țara și altfel.

„Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa niște lucruri extrem de importante. Românii vor ști că se poate guverna și altfel. Vor înțelege asta. Este foarte important”, a spus Ilie Bolojan.

El a susținut că românii au văzut că se poate guverna cu respect față de banul public.

„Românii vor vedea că se poate guverna cu respect față de banul public și nu o să mai puteți întoarce asta. Cu atenție la cheltuieli, fără aroganțe, cu respect față de oameni”, a afirmat premierul.

Bolojan a transmis apoi un mesaj direct către adversarii politici.

„Nu o să puteți stinge lumina, să vă înțelegeți foarte bine. Oricât ați vrea, nu se va mai putea face treaba asta”, a spus el.

Bolojan: Nu voi ceda de la valorile pentru care am luptat

În finalul discursului, Ilie Bolojan a spus că are încredere în România și în capacitatea oamenilor de a schimba lucrurile atunci când administrația creează condițiile necesare.

„Am încredere în țara noastră și în oamenii ei și am învățat un lucru din administrație: acolo unde am făcut câte ceva, atunci când vrei să schimbi lucrurile, lucrurile se schimbă prin oameni”, a declarat premierul.

El a spus că guvernările, indiferent că este vorba despre primării, consilii județene sau Guvern, trebuie să creeze condiții pentru ca oamenii să își valorifice potențialul.

„Guvernările, că este primăria, că este un consiliu, că este Guvernul, trebuie să creeze condiții pentru ca oamenii să-și valorifice potențialul, să își pună în valoare talentul și munca. Asta trebuie să facem în anii următori și în România”, a afirmat Bolojan.

Premierul a transmis că, indiferent de rezultatul moțiunii, nu va renunța la principiile sale.

„În ceea ce mă privește, indiferent de rezultatul acestei moțiuni, vă asigur că nu voi ceda de la valorile pentru care am luptat în acești ani și pe care le-am respectat în toată viața mea politică”, a spus Ilie Bolojan.

„Voi lupta până la capăt pentru reformele în care cred, pentru România modernă, pentru a crește calitatea vieții românilor”, a adăugat el.

La final, premierul le-a mulțumit românilor pentru efortul făcut în perioada măsurilor economice dificile.

„Închei mulțumind tuturor românilor pentru efortul pe care l-au făcut în această perioadă și pe umerii cărora a căzut o parte din greutăți. Este un efort pentru ca țara noastră să fie repusă pe calea modernizării și a creșterii”, a spus Bolojan.

„Mulțumesc pentru sprijinul pe care l-am primit în aceste zile. Mă onorează, mă motivează și știu că am cu ce să lupt”, a încheiat premierul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite