Mortalitatea infantilă în România, dublă față de media UE. Sistemul de îngrijire a mamei și copilului are lipsuri mari

Tot mai mulți nou născuți mor în România, de la un an la altul. Rata mortalității infantile a atins un nivel record de 6,6 la mie în 2024. Datele sunt alarmante, în condițiile în care populația țării scade din ce în ce mai abrupt. Iar situația arată de fapt cât de mari sunt lipsurile din sistemul de îngrijire a mamei și copilului, de la dotări cu aparatură, până la accesul gravidelor la servicii medicale.

România, mult în urma altor state în privința dreptului la decizie liber exprimată de către pacienții din spitale

România este mult în urma altor state europene în privința dreptului la decizie liber exprimată de către pacienții care ajung în spitale în stadii terminale. În Franța, de exemplu, aceștia completează la internare un chestionar în care optează asupra modului în care să fie tratați dacă ajung în stare de inconstienţă. În 2009 s-a încercat și la noi în țară o reglementare asemănătoare, dar a fost abandonată. Sociologii spun că totul pleacă de la percepția pe care românii o au asupra morții și de la ideea că din spital pleci vindecat.

Situaţie critică în sistemul de sănătate. Spitalele din ţară riscă să nu mai poată asigura serviciile medicale din lipsa banilor şi a medicamentelor

Managerii de spitale atenționează că pacienţii sunt în pericol şi cer ca situaţia să fie rapid remediată pentru a nu se intra într-o sincopă majoră. De exemplu, Spitalul de Urgență Bagdasar Arseni a primit pentru luna decembrie doar 300 de lei. Peste aceasta s-a suprapus şi protestul angajaţilor CNAS, nemulţumiţi de salarii. Ei au anunţat sistarea plăţilor către furnizori.

Angajații CNAS sistează plățile către spitale și furnizori, nemulțumiți că doleanțele lor legate de salarizarea insuficientă sunt ignorate. Un milion de bolnavi ar putea fi afectați de această decizie

Angajaţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate opresc plăţile către spitale şi către furnizorii de servicii. Ei sunt nemulţumiţi că autoritățile nu vin cu soluții pentru revendicările lor. Sindicaliștii din toate casele de asigurări de sănătate din țară protestează de 10 zile și reclamă că au salarii prea mici și un volum mare de muncă. Decizia angajaţilor CNAS de a sista plățile ar putea afecta un milion de bolnavi, atrag atenția reprezentanții asociațiilor care apără drepturile pacienților.

Românii sunt printre europenii care merg cel mai puțin la medic. Prevenția pentru boli grave este aproape ignorată, arată un studiu

Unul din patru români are grijă de sănătate și încearcă să mănânce sănătos, aproape dublu față de media europeană. Nu același lucru se poate spune când vine vorba de controale medicale, unde situația stă exact invers. Sunt concluziile celui mai recent studiu realizat la nivel european, în 16 țări și prezentat la Madrid. Oana Dobrescu ne spune mai multe.

EXCLUSIV. Directorul Biroului OMS în România: Scopul Certificatului Global de Sănătate nu este de a restricţiona mişcarea, ci de a învăţa din experienţa COVID pentru a ne proteja în cazul unei alte pandemii

Dr. Caroline Clarinval, directorul Biroului OMS în România, a acordat un interviu în exclusivitate TVR Info, la împlinirea a 75 de ani de existență a Organizației Mondiale a Sănătății. În interviul realizat de Diana Brâncuș, oficialul OMS a vorbit despre cele mai importante reușite ale organizației, în cele peste șapte decenii de existență - printre care eradicare unor boli grave prin vaccinare -, despre rolul OMS în România și colaborarea cu ministerul Sănătății, despre probleme precum obezitatea și sănătatea mentală, dar și despre noile provocări pe care le are în față OMS odată cu apariția pandemiei de COVID 19.

Reprezentanţi ai OMS reuniți la București caută soluții petru criza de medici și au semnat o declaraţie comună

Medici puţini, care tratează mai mulţi pacienţi decât ar trebui. Bolnavi care ajung să se trateze târziu pentru că accesul la servicii medicale e din ce în ce mai dificil. Sunt probleme cu care se confruntă nu doar România, ci și alte țări europene. Reprezentanţi ai Organizaţiei Mondiale a Sănătății, reuniți la București, caută soluții și au semnat o declaraţie comună despre cum ar putea fi coordonate politicile la nivel european.

Ultima Oră

Cele mai citite