Ministrul Sănătății, la TVR INFO: Mai puțini medici condiționează actul medical, avem politică de toleranță zero pentru șpagă. E degradant pentru un medic să primească bani suplimentar pentru ceea ce trebuie să facă

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a făcut sâmbătă seara, în direct la emisiunea Context de la TVR Info, un bilanț activității sale la un an de mandat în fruntea ministerului. Oficialul a abordat probleme de actualitate ale sistemului medical, precum infecțiile nosocomiale, criza medicamentelor, deficitul personalului medical, locurile la Rezidențiat, reabilitarea spitalelor sau șpaga la medic. După mai bine de doi ani de pandemie, Rafila spune că este puțin probabil să ne mai confruntăm cu o problemă de sănătate publică în privința COVID-19 și că de anul viitor va exista o vaccinare sezonieră pentru acest virus.

Doar 21% dintre români spun că sunt mulțumiți de calitatea serviciilor medicale din țara noastră. Cea mai mare încredere în sistemul sanitar o au portughezii

Românii nu sunt deloc mulțumiți de serviciile medicale de care beneficiază în țară, arată un recent studiu despre calitatea sistemelor de sănătate din lume. Dacă media globală a încrederii în sistemul sanitar este de 53%, în țara noastră neîncrederea este majoritară. 46% dintre români sunt convinși că sistemul de sănătate nu poate să le ofere cel mai bun tratament.

Tontu' ăla de la poartă i-a lăsat şi m-am trezit cu ei la recepţie. Noi interceptări în dosarul decontărilor ilegale de la CNAS

Apar detalii şocante despre caracatiţa de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. În interceptările procurorilor se vorbeşte despre influenţă şi bani făcuţi uşor pe spatele bolnavilor. Cine nu intra în circuit era ameninţat până ceda, în timp ce bolnavii cu acte în regulă stăteau cu zilele la uşile instituţiei. Între timp, fostul preşedinte al CNAS, Marian Burcea, a fost arestat preventiv.

Ultima Oră

Cele mai citite