sistem de sănătate
Serviciul de sănătate public britanic (NHS) se confruntă luni cu cea mai importantă zi de grevă din istoria sa, zeci de mii de asistente medicale şi lucrători pe ambulanţe hotărând să oprească lucrul simultan, transmite AFP.
Ministrul Sănătății, la TVR INFO: Mai puțini medici condiționează actul medical, avem politică de toleranță zero pentru șpagă. E degradant pentru un medic să primească bani suplimentar pentru ceea ce trebuie să facă
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a făcut sâmbătă seara, în direct la emisiunea Context de la TVR Info, un bilanț activității sale la un an de mandat în fruntea ministerului. Oficialul a abordat probleme de actualitate ale sistemului medical, precum infecțiile nosocomiale, criza medicamentelor, deficitul personalului medical, locurile la Rezidențiat, reabilitarea spitalelor sau șpaga la medic. După mai bine de doi ani de pandemie, Rafila spune că este puțin probabil să ne mai confruntăm cu o problemă de sănătate publică în privința COVID-19 și că de anul viitor va exista o vaccinare sezonieră pentru acest virus.
Doar 21% dintre români spun că sunt mulțumiți de calitatea serviciilor medicale din țara noastră. Cea mai mare încredere în sistemul sanitar o au portughezii
Românii nu sunt deloc mulțumiți de serviciile medicale de care beneficiază în țară, arată un recent studiu despre calitatea sistemelor de sănătate din lume. Dacă media globală a încrederii în sistemul sanitar este de 53%, în țara noastră neîncrederea este majoritară. 46% dintre români sunt convinși că sistemul de sănătate nu poate să le ofere cel mai bun tratament.
Ce nu merge în sistemul medical de la noi. Dezbatere organizată de Colegiul Medicilor
Meseria de doctor nu mai este sigură, atâta timp cât nu se respectă normele de siguranță în spitale. Azi ești realizat, mâine poți fi inculpat. Sunt câteva concluzii din dezbaterea online "Noi și Sistemul de Sănătate", organizată de Colegiul Medicilor din România.
Rămaşi fără locuri de muncă, informaticienii bulgari modernizează sistemul naţional de sănătate
Informaticienii bulgari, plasaţi în şomaj tehnic, vor înzestra gratuit spitalele publice din ţara lor cu aplicaţii digitale pentru a îmbunătăţi procedura de internare a pacienţilor diagnosticaţi cu noul coronavirus, au anunţat Guvernul şi directorii unor companii din Bulgaria, relatează AFP.
EXCLUSIVITATE. Spaniolii sunt mulțumiți de sistemul public de sănătate. Unii preferă sistemul privat pentru consultații mai rapide
Sănătatea spaniolilor depinde în proporție de 80% de sistemul public, finanțat de stat. Majoritatea contribuabililor sunt mulțumiți de serviciile medicale pe care le primesc, iar unii preferă sistemul privat pentru consultații mai rapide. Felix Damian a realizat un reportaj ÎN EXCLUSIVITATE pentru Lumea azi.
Pacienți condamnați de sistem. 35.000 de români mor anual din cauza accidentului vascular cerebral
Să primeşti îngrijiri adecvate, în cazul unui accident vascular cerebral, este ca o loterie în România. Avem doar 13 centre în întreaga ţară în care bolnavii sunt trataţi ca în străinătate. Prea puţine pentru a-i salva pe toţi. Aproape 35.000 de oameni pier în fiecare an pentru că nu avem aparatură, medici şi spitale. Adică 4 în fiecare oră.
Tontu' ăla de la poartă i-a lăsat şi m-am trezit cu ei la recepţie. Noi interceptări în dosarul decontărilor ilegale de la CNAS
Apar detalii şocante despre caracatiţa de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. În interceptările procurorilor se vorbeşte despre influenţă şi bani făcuţi uşor pe spatele bolnavilor. Cine nu intra în circuit era ameninţat până ceda, în timp ce bolnavii cu acte în regulă stăteau cu zilele la uşile instituţiei. Între timp, fostul preşedinte al CNAS, Marian Burcea, a fost arestat preventiv.
Funcţionar: A venit cu pistolul să ne împuşte, că am reziliat contractul. Interceptări în dosarul CNAS
Potrivit referatului procurorilor, un funcţionar vorbeşte despre ameninţări cu arma la care au fost supuşi angajaţi ai Casei de Asigurări de Sănătate pentru că au reziliat contractele cu anumite firme.

