Nicuşor Dan, la Ambasada SUA din București: Călătoria de 250 de ani a SUA nu a fost parcursă în solitudine. Flancul estic al NATO şi regiunea Mării Negre se află în prima linie a ameninţărilor ruse
Flancul estic al NATO şi regiunea Mării Negre se află în prima linie a ameninţărilor ruse, a afirmat, miercuri, preşedintele Nicuşor Dan la recepţia de Ziua Independenţei Statelor Unite ale Americii.
Ziua Națională a Statelor Unite ale Americii e marcată în această seară la Ambasada de la București, în cadrul campaniei Freedom 250 – prin care SUA sărbătoresc 250 de ani de independență. Ceremonia de azi i-a adus umăr la umăr pe președintele Nicușor Dan și pe liderul PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, în plină criză politică.
„Nu trebuie să uităm că, în vecinătatea noastră, agresiunea Rusiei contra Ucrainei continuă, iar România şi cetăţenii ei sunt afectaţi direct de consecinţele escaladării nesăbuite în care s-a angajat Kremlinul. Flancul estic al NATO şi regiunea Mării Negre se află în prima linie a ameninţărilor ruse. Doresc să exprim şi cu această ocazie profunda recunoştinţă a României şi a fiecărui cetăţean al său pentru eforturile Statelor Unite şi ale Aliaţilor noştri de a consolida măsurile de apărare şi descurajare în ţara noastră”, a declarat şeful statului.
”Călătoria de 250 de ani a Statelor Unite nu a început şi nu a fost niciodată parcursă în solitudine”, a spus el.
Mai mult, a adăugat preşedintele, SUA deţin un rol central într-un sistem de alianţe şi parteneriate care ne asigură libertatea, securitatea şi prosperitatea.
„Acest sistem ‘occidental’, în sens politic, nu geografic, are o valoare specială pentru România, ca stat care, încă de la Unirea Principatelor, şi-a asumat voluntar şi conştient rolul de exponent al unei civilizaţii clădite pe ideile şi principiile care i-au animat şi pe Părinţii Fondatori ai Statelor Unite”, a arătat Nicuşor Dan.
Şeful statului a apreciat că rezultatele perseverenţei românilor privind apartenenţa la comunitatea occidentală de valori „sunt mai importante ca oricând” şi a amintit că anul viitor vor fi celebraţi 30 de ani de Parteneriat Strategic.
„În timp ce suntem recunoscători tuturor aliaţilor noştri, vă asigur că România îşi asumă pe deplin responsabilitatea pentru propria apărare şi contribuie la securitatea partenerilor săi. Peste câteva zile, la Summitul NATO de la Ankara, voi prezenta preşedintelui Trump şi aliaţilor noştri eforturile pe care România le face pentru creşterea capabilităţilor forţelor sale armate. Astfel, participăm cu determinare la efortul comun european de consolidare a securităţii euroatlantice”, a precizat Nicuşor Dan.
Preşedintele a transmis că aderarea ţării noastre la OCDE este o prioritate strategică, nu doar prin prima intereselor economice naţionale, ci şi prin cea a apartenenţei la un set de valori comune, iar sprijinul SUA este esenţial în acest demers.
„Revin la ideea cu care am început – forţa durabilă a idealurilor proclamate prin Declaraţia de Independenţă. Această forţă trebuie să continue să ne inspire şi astăzi, când suntem confruntaţi cu provocări complexe şi crize suprapuse la nivel global. Arma noastră comună cea mai eficientă este unitatea, iar forţa unităţii vine tocmai din valorile noastre comune. De aceea, România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertăţii şi democraţiei”, a subliniat Nicuşor Dan.

