Recepție la Ambasada SUA, la 250 de ani de independență a Statelor Unite ale Americii
Ziua Națională a Statelor Unite ale Americii e marcată în această seară la Ambasada de la București, în cadrul campaniei Freedom 250 – prin care SUA sărbătoresc 250 de ani de independență. Ceremonia de azi i-a adus umăr la umăr pe președintele Nicușor Dan și pe liderul PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, în plină criză politică. Despre semnificațiile evenimentului și așteptările pe care le au oficialii americani de la România, ne spune mai multe Vlad Ungar.
ACTUALIZARE Discursul premierului Ilie Bolojan
ACTUALIZARE Discursul președintelui României, Nicușor Dan
ACTUALIZARE Discursul ambasadorului SUA în România, Darryl Nirenberg.
ACTUALIZARE 4.000 de persoane participă la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite din București, care celebrează 250 de ani de la momentul declarării independenței Statelor Unite. 250 de ani de la momentul în care valorile democratice sunt promovate și protejate în întreaga lume.
La evenimentul din această seară vor participa atât președintele Nicușor Dan, cât și premierul interimar Ilie Bolojan. Amândoi vor subține discursuri, alături de Ambasadorul Statelor Unite în România, care va susține la rândul său un discurs în care va transmite un mesaj important legat de relația bilaterală, parteneriatul strategic al României cu Statele Unite.
Prezența militarilor americani e importantă, dar, mai mult decât atât, chiar el a precizat într-un interviu pe care ni l-a acordat în exclusivitate că sunt importante capabilitățile militare pe care Statele Unite le trimit în România, iar SUA sunt recunoscătoare pentru contribuția țării noastre în cadrul Alianței Nord-Atlantice.

