Șeful OMS: Aproximativ 500.000 de oameni mor anual din motive legate de căldură

24 June 2026, 21:10 (actualizat 24 June 2026, 21:11)

Şeful Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) a avertizat că temperaturile extreme reprezintă o ameninţare tot mai mare şi potenţial mortală pentru sănătatea publică, deoarece multe părţi ale lumii se confruntă cu temperaturi ridicate şi a precizat că 500.000 de oameni mor anual din cauze legate de căldură, transmite miercuri DPA.

“Căldura este una dintre cele mai grave şi în rapidă creştere ameninţări la adresa sănătăţii şi siguranţei reprezentate de schimbările climatice”, a declarat miercuri directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, la o conferinţă de presă de la Geneva.

Aproximativ 500.000 de oameni mor în fiecare an la nivel mondial din cauze legate de căldură, a spus Tedros, adăugând că multe dintre aceste decese ar putea fi prevenite.

Potrivit directorului OMS, măsurile de protecţie ar trebui să se concentreze asupra grupurilor vulnerabile, inclusiv persoanele în vârstă, cele cu afecţiuni preexistente, femeile însărcinate şi copiii, precum şi lucrătorii şi populaţiile dezavantajate social.

Tedros a citat un studiu ştiinţific care examinează temperaturile globale şi mortalitatea între 2000 şi 2019. Deşi studiul a constatat că decesele legate de frig au depăşit semnificativ numărul deceselor legate de căldură în acea perioadă, acesta a arătat, de asemenea, că mortalitatea legată de frig a scăzut, în timp ce mortalitatea legată de căldură este în creştere.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite