2024, cel mai fierbinte an din istoria măsurătorilor
2024 a fost primul an în care temperaturile globale au depăşit cu 1,5 grade Celsius nivelul din perioada preindustrială. Concluzia aparţine specialiştilor în domeniu de la Centrul Copernicus al Uniunii Europene.
10 ianuarie 2025, 20:32