Rafila: Aproape 52.000 de cazuri noi de COVID într-o săptămână, dintre care 10.000 de reinfectări. Trend crescător în cazul deceselor, media - 25 de decese/zi

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat, luni, că în ultima săptămână au fost raportate aproape 52.000 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, dintre care 10.000 de reinfectări. Se pătsrează încă trendul crescător în cazul deceselor, media fiind de 25 de decese/zi, a mai spus Rafila.

Rafila, săgeți către Arafat, după ce șeful DSU a spus că numărul medicilor de urgență este prea mic: Ciudat ca cineva care a coordonat opt ani medicina de urgență să spună că sunt probleme

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat, joi că i se pare „ciudat” ca o persoană care a coordonat pregătirea profesională a medicinii de urgență să spună că sunt probleme extrem de mari în pregătirea profesională de medicină de urgenţă, făcând referire la o declarație a șefului Departamentului pentru Situații de Urgență. Raed Arafat a declarat miercuri că numărul de medici din unitățile de primiri urgențe sunt insuficienți.

Bilanțul COVID de joi: Peste 4.000 de pacienți internați în spitale, număr în creștere. 27 de oameni au murit. Scade numărul cazurilor raportate

8.617 cazuri noi de infectare cu coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, număr în scădere față de miercuri. În schimb, numărul spitalizărilor este în creștere - peste 4.000 de pacienți cu COVID sunt internați în secții, iar 283 de persoane sunt îngrijite la ATI, arată datele publicate joi de Ministerul Sănătății.

Centrele de evaluare COVID, tot mai aglomerate, pe măsură ce numărul infectărilor crește

Noul val de COVID a aglomerat din nou centrele de evaluare. Din ce în ce mai mulți români ajung acolo pentru că se simt rău și se tem că vor dezvolta o formă severă de boală. În ultimele 24 de ore, în România au fost confirmate peste 9.000 de cazuri noi, iar ministrul Sănătăţii susţine că săptămâna viitoare am putea vorbi despre o perioadă de platou a infectărilor.

România, una dintre cele mai slabe raportări la infecţii nosocomiale din UE. Directorii spitalelor nu raportează infecțiile fie pentru că nu au aparatură, fie din cauza mentalității

România are una dintre cele mai slabe raportări ale infecțiilor spitalicești din Uniunea Europeană, deși se știe câți pacienți suferă și chiar mor din această cauză. Ministerul Sănătății nu se ferește să o admită și anunță măsuri pentru adunarea corectă a datelor. Pentru că microbii asociați cu aceste infecții devin tot mai rezistenți la antibiotice, raportarea corectă poate ajută la prevenirea acestor boli, spun medicii și reprezentanții pacienților.

În aproape 8 la sută dintre cazurile de COVID secvențiate în România a fost depistată mutația BA.5. De două ori mai multe infectări cu subvarianta într-o săptămână

În 7,9 la sută dintre cazurile de COVID secvențiate până în prezent în România a fost depistată subvarianta BA.5 a Omicron, arată cel mai recent raport publicat de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). Institutul atrage atenția că proporția de cazuri de infectare cu BA.5 a crescut de 1,8 ori față de săptămâna precedentă. De altfel, săptămâna trecută au fost raportate 44.489 de cazuri, aproape dublu față de săptămâna anterioară, când au fost raportate 25.092 de îmbolnăviri, potrivit datelor Ministerului Sănătății (MS).

Ultima Oră

Cele mai citite