Armata SUA a atacat ținte militare din Iran. Donald Trump: Iranul a încălcat acordul de armistițiu

27 June 2026, 20:25

Tensiunile escaladează din nou în Orientul Mijlociu. Un petrolier a fost atacat astăzi în strâmtoarea Ormuz, iar acum două zile un vas comercial a fost lovit de forțele iraniene. Președintele Donald Trump a acuzat Teheranul că încalcă armistițiul, iar armata americană a bombardat ținte militare în Iran. Forțele Republicii Islamice au răspuns cu atacuri asupra unor obiective americane în regiune.

Armata americană a atacat depozite de rachete și drone și poziții radar de coastă ale Iranului. Comandamentul Central al Statelor Unite a anunţat că loviturile au fost un răspuns puternic faţă de atacul cu dronă de joi al forţelor iraniene asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz, pe care preşedintele american l-a calificat “o încălcare nesăbuită a acordului de armistiţiu”.

Reporter: Ați spus că Iranul a încălcat armistițiul. Vor suporta vreo consecință?

Donald Trump – preşedintele SUA: Veţi afla.

Reporter: Considerați că armistițiul este încă în vigoare?

Donald Trump – preşedintele SUA: Nu-mi place faptul ieri că au tras patru (drone), am doborât trei, într-o o navă. Nu era o navă aliată, dar o navă, totuşi, o navă foarte scumpă. S-a terminat cu bine, dar a încasat niște lovituri. Nu ar trebui să facă asta, așa că veți afla.

După atacul american asupra obiectivelor militare din Iran, Teheranul a anunţat că a ripostat prin lovirea unor ţinte asociate forțelor americane din regiune şi a acuzat Statele Unite de încălcarea înţelegerii privind încetarea focului.

Ministerul de Externe al Bahrainului, unde Statele Unite deţin o bază militară strategică, a declarat că țara a fost atacată de „mai multe drone iraniene” sâmbătă dimineața. Bahrain a acuzat Iranul de „încălcarea flagrantă” a suveranității sale și de subminarea eforturilor de pace.

Tensiunile continuă să escaladeze, iar traversarea Strâmtorii Ormuz e din ce în ce mai nesigură. Iranul susţine că navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz trebuie să se supună condiţiilor sale. Agenţia de monitorizare maritimă britanică a anunţat că un petrolier care naviga sub pavilion panamez a fost lovit de un proiectil neidentificat în Strâmtoarea Ormuz. Vasul a suferit daune, însă echipajul este nevătămat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite