Mulți turiști au fugit de arșiță în stațiunile montane, unde temperaturile sunt mai blânde
Canicula cuprinde și mare parte din zona de munte, unde astăzi este cod portocaliu, însă avertizarea de cod roșu va ajunge și aici – o situație rară în istoria avertizărilor ANM. Chiar și așa mulți turiști au fugit de arșiță spre stațiunile montane. La Predeal, de exemplu, vremea a fost numai bună pentru plimbări și relaxare.
Mulți dintre cei cazați în Predeal sau pe Valea Prahovei au ales pentru relaxare zona Trei Brazi, situată la peste 1.100 de metri altitudine. La prânz, termometrele indicau aproximativ 25 de grade, în timp ce în orașul Brașov temperatura resimțită a fost de 35 de grade. Umbra pădurii și adierea vântului îi fac pe oameni să considere muntele cea mai bună soluție pentru zilele caniculare.
Deși la altitudine temperaturile par mai blânde, salvamontiștii lansează un apel la prudență pentru toți cei care plănuiesc drumeții în acest weekend, pentru că vremea este foarte schimbătoare.
Cristian Toma, șef, Salvamont Argeș: Purtați o încălțăminte adecvată, nu recomandăm niciodată abordarea traseelor montane în adidași, pantofi de alergare sau încălțăminte cu talpa netedă. Bocancii de munte cu aderență ridicată sunt obligatorii. Purtați haine de protecție termică, protecție împotriva vântului și a precipitațiilor. Pe creastă, temperaturile scad brusc.
Combinația dintre efortul fizic intens și radiațiile solare puternice poate transforma o simplă plimbare într-o urgență medicală gravă. Temperaturile extrem de ridicate la munte sunt neobișnuite. Este a doua oară în întreaga istorie a monitorizărilor meteo când se emite un cod roșu de căldură pentru zona montană înaltă. Prima dată a fost în 2024, între 15 și 17 iulie.

