Razie la autoturismele și motocicletele din București. A fost verificat gradul de poluare

27 June 2026, 22:32

Polițiștii din Capitală le-au pus gând rău șoferilor și motocicliștilor care poluează fonic din cauza modificărilor făcute la țevile de eșapament. Controlul a avut loc în centrul Capitalei și a vizat acele vehicule care prezintă deficiențe tehnice ce pot pune în pericol siguranța circulației.

Inspectorii Registrului Auto Român au verificat și cât de tare poluează fonic motocicletele.

În nici o oră, polițiștii rutieri au reținut zeci de certificate de înmatriculare și plăcuțe.

De asemenea, trei șoferi au rămas pietoni. Pe doi dintre ei, polițiștii i-au sancționat pentru conducere agresivă.

Campania va continua pe tot timpul verii.

Claudiu Costea – comisar șef, Brigada de Poliție Rutieră: Am vrut să verificăm acele autovehicule sau motociclete care au efectuat modificări la sistemul de evacuare a noxelor, modificări care provoacă un disconfort fonic excesiv pentru participanții la trafic. Toate aceste modificări aduse sistemelor de evacuare dar și autovehiculelor să știți că duc la ideea câteodată de teribilism, se pot întâmpla accidente, iar noi asta ne dorim, să prevenim accidentele de circulație.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite