Litoralul românesc, tot mai aglomerat. 80.000 de turiști sunt așteptați în acest weekend
Litoralul se aglomerează de la o zi la alta. 80.000 de turiști sunt estimați în acest weekend la malul mării. Odată ce a început vacanța de vara și s-a încheiat Evaluarea Națională, caută răcoarea mării și familiile cu copii. Alegerea este perfectă în aceste zile, pentru că briza de pe litoral mai domolește arșița din atmosferă.
Vacanța de vară se simte din plin pe litoral. Unele plaje s-au aglomerat dis-de-dimineață. Cei care au ieșit mai târziu din camere cu greu au mai găsit un șezlong liber.
Briza îi convinge pe mulți să rămână ore întregi pe plajă, mai ales că apa mării, la cele 23 de grade, este suficient de caldă pentru baie.
Chiar dacă stațiunile sunt aglomerate, administratorii plajelor spun că nu intenționează să mărească prețurile.
Paul Marin, administrator plajă: Nu avem de ce să scumpim pentru că avem nevoie de turiști. Ca să ai turiști, trebuie să ai niște prețuri rezonabile. Șezlongul cred că e 30 de lei, 35 de lei. La fel ca acum 10 ani.
Vântul aduce și valuri pe litoral, așa că salvamarii îi sfătuiesc pe turiști să fie atenți, mai ales dacă folosesc saltele sau colace.
Este ultimul weekend cu prețuri mai mici pe litoral. De la 1 iulie, tarifele la cazare vor crește.

