Operatorii de plaje sunt nemulțumiți de condițiile impuse de Ministerul Mediului. Ce răspuns dau autoritățile
Sezonul estival s-a deschis pe 1 mai, dar cele mai multe plaje nu sunt amenajate. Operatorii n-au obținut încă autorizațiile și sunt nemulțumiți de condițiile impuse. Anul acestea li se cer toalete pe plaje, însă cei mai mulți nu au utilități. Așa că vor să poată funcționa că până acum, cu fose septice. Exclus, spune Ministerul Mediului, pentru că rezervoarele îngropate prezintă riscuri foarte mari. Nici cu beach barurile nu este mai simplu. Multe dintre ele sunt pe plaje, tot fără utilități.
Operatorii de plajă și autoritățile par să fi ajuns pe poziții ireconciliabile.
Primii sunt nemulțumiți că nu mai pot funcționa că până acum, în timp ce reprezentanții Ministerului Mediului și al Turismului spun că vor să aplice legi care sunt în vigoare de zeci de ani.
Cele mai mari probleme sunt în zonele unde nu există utilități la marginea plajei. Acolo administratorii de plajă au funcționat, de-a lungul timpului, cu improvizații, iar acum nu mai au voie cu fose septice.
Caludiu Palaz, operator de plajă: Am toată zona, zona captivă, faleză nord, este aproape imposibil de adus utilități, e foarte mare diferența de nivel. Ori legislația trebuie adusă la realitățile din teren și omologată.
Stelică Hagi, directorul Administrației Apă Dobrogea Litoral: Cei care se plâng că nu au voie cu toalete pe plajă sunt obligați prin contract să aibă aceste dotări.
Barurile construite pe plajă sunt un alt măr al discordiei – acolo unde nu există utilități, ar trebui să fie doar chioșcuri cu alimente și băuturi preambalate. Care nu necesită apă și canalizare.
George Măndilă, președinte OMD Constanța: S-a întâmplat la Năvodari unde, din 60 de sectoare de plajă, pe 50 erau restaurante mari construite pe ele, în ideea că nu sunt beach baruri, a trebuit intervenit cu duritate.
Ana Maria Stancu, corespondent TVR: De la nord la sud, pe litoral, peste 60 la sută dintre sectoarele de plajă nu au utilități la limita cu promenada, iar asta înseamnă că, de anul acesta, am putea să nu mai vedem la fel de multe restaurante pe plajă că până acum.
Nelu Cosma, operator de plajă: Suntem împinși către o situație pe care nu o putem accepta, pentru că amenzile sunt de la 10 mii de euro, la fiecare abatere.
Ministerul Turismului vrea să se asigure că toate condițiile sunt respectate de la începutul până la sfârșitul verii. De la calitatea nisipului, a șezlongurilor, până la liberul acces la zona de cearceafuri și culoare de urgență pe plajă.
Următorul val important de turiști este așteptat pe litoral la finalul lunii mai, în minivacanța de Rusalii.

