Probleme cu vaccinarea anti-COVID: Medicii vaccinează doar când au minim patru persoane pe listă, pentru că altfel trebuie să plătească pierderile din buzunar. Ministerul Sănătății tace

Vaccinarea anti-COVID la medicii de familie este o corvoadă pentru cei care au nevoie de încă o doză, fie pentru că au imunitatea scazută, fie pentru că trebuie să plece în străinătate. Puţine cabinete primesc programări. Iar medicii trebuie să aibă pe listă cel puțin patru persoane ca să poată cere un flacon de ser de la Direcția de Sănătate Publică. Așa că pacienții au nevoie de timp și răbdare ca să-și poată face vaccinul.

Bâlbele Ministerului Sănătății privind spitalele construite din PNRR. Ioana Mihăilă, ex-ministru: În documentul trimis la CE, era vorba despre 25 de construcții noi

Fostul ministru al Sănătății, Ioana Mihăilă, declară, pentru TVR INFO, că în documentele transmise de România Comisiei Europene, era vorba despre 25 de clădiri noi, „fie spitale integrale, fie corpuri de clădiri”, care să fie finanțate prin PNRR. Președintele Asociației Naționale a Pacienților spune că este vorba despre clădiri noi ale unor spitale existente: „În afară de cele trei regionale, un spital nou costă 700 de milioane de euro. Vă dați seama ce cifră astronomică?”.

Declarații contradictorii la Ministerul Sănătății, privind construirea a 25 de spitale din PNRR. Adriana Pistol, secretar de stat, a spus că nu se vor construi. MS a revenit cu un comunicat în care susține opusul

Informații contradictorii de la Ministerul Sănătății privind spitalele care vor fi construite cu finanțare din PNRR. Deși, vineri, instituția a anunțat că România ar urmă să aibă cel puţin 25 de spitale sau unităţi noi, în următorii patru ani, astăzi, secretarul de stat Adriana Pistol a declarat că, de fapt, ar fi vorba doar de spitale vechi ce urmează să fie reabilitate şi că anunţul a fost făcut eronat. Câteva ore mai târziu, Ministerul Sănătăţii a revenit cu explicații.

Adriana Pistol, secretar de stat în MS: România se află în primul scenariu de COVID. Acesta prevede circa 30.000 de cazuri noi pe săptămână. S-au dublat cazurile secvențiate cu submutația BA.5

România se află în primul scenariu al pandemiei, anunțat de Ministerul Sănătății la începutul lunii iulie, respectiv 30.000 de cazuri de COVID pe săptămână, adică peste 4.200 de cazuri noi pe zi, a precizat luni Adriana Pistol. În ultimele 24 de ore, au fost raportate peste 3.200 de cazuri noi de infectare cu coronavirus și 115 pacienți la terapie intensivă, a mai spus Pistol.

SMURD, mărul discordiei dintre Rafila și șeful DSU. Raed Arafat: Dacă se va ajunge să dezintegreze sistemul de urgență cum este făcut, este un impact extrem de grav, vom vedea persoane care își vor pierde viața

Dacă nu e stricat, sistemul e funcţional, aşa că de ce să îl schimbăm? Asta se întreabă Raed Arafat, în ceea ce priveşte preluarea de către Ministerul Sănătăţii a serviciilor de ambulanţă, unităţilor de primiri urgenţe şi SMURD. Şeful DSU susţine că, dacă acest lucru s-ar întâmpla, medicii ar ajunge greu la pacienţii care au nevoie de ajutor, iar numărul deceselor ar spori. La începutul săptămânii, ministrul Sănătăţii spunea că legăm prea mult instituţiile de persoane. Sindicatul ambulanțierilor a anunţat public că îl susţine pe Rafila în acest conflict şi ameninţă cu proteste.

Ultima Oră

Cele mai citite