Bilanțul COVID de vineri: Primul copil internat la terapie intensivă din acest val. În total, 259 de copii sunt internați în spital

În ultimele 24 de ore, a crescut numărul cazurilor de infectare cu coronavirus, dar și numărul pacienților spitalizați și internați la terapie intensivă. Astfel, sunt 4.107 cazuri noi, 1.693 de pacienți spitalizați, dintre care 101 la ATI. 259 de copii sunt internați în spitale, dintre care unul la terapie intensivă, a anunțat vineri Ministerul Sănătății (MS).

Banca de ţesuturi a României ar trebui să fie gata în 2024. Acum, la noi în ţară sunt două astfel de bănci, cu grefe doar pentru ortopedie și traumatologie

României îi lipseşte o bancă de ţesuturi în care să se stocheze piele, cornee sau valve cardiace. Acum, la noi în ţară sunt două astfel de bănci, dar păstrează doar grefe pentru intervenţiile de ortopedie şi traumatologie. La începutul anului viitor ar urma să înceapă construcţia unei bănci de multi-ţesut.

Numărul cazurilor de COVID s-a dublat în ultima săptămână, ajungând la 15.000 de infectări. Rafila: Situația va dura patru-cinci săptămâni. Două centre de evaluare pentru copii, deschise în Capitală

Numărul cazurilor de infectare cu coronavirus se dublează de la o săptămâna la alta. 15.000 de noi îmbolnăviri au fost anunţate pentru ultima săptămână. Şi 33 de decese. La nivel naţional, peste 225 de copii sunt internaţi în spitale. De mâine, Ministerul Sănătății revine la raportarile zilnice.

Raport ECDC: În România, numărul cazurilor de variola maimuței crește la 12. Peste 1.000 de cazuri de variolă, în Marea Britanie, Spania și Germania

România raportează 12 cazuri de variola maimuței, în cel mai recent raport al Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC), cu unul mai mult decât cazurile anunțate oficial de Ministerul Sănătății. Țările europene care raportează cele mai multe cazuri de variolă sunt Marea Britanie, Spania și Germania, potrivit raportului ECDC.

EXCLUSIV Rafila, la TVR INFO: Cred că vom traversa acest val fără restricții. Mizez pe un parteneriat cu populația. Ministrul Sănătății nu recomandă doza a patra decât persoanelor vulnerabile

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat, luni seară, la TVR INFO, că situația privind pandemia de coronavirus poate deveni îngrijorătoare dacă trendul ascendent pe care se află România va continua o perioadă mai lungă de timp. În acest sens, ministrul a anunțat că vor fi reluate măsurile din valul cinci al pandemiei, insistând că nu dorește impunerea unor restricții.

Ultima Oră

Cele mai citite