Scădere semnificativă a numărului de cazuri de COVID: 5.485 de cazuri noi, cu 2.000 mai puține decât miercuri. Și numărul testelor a scăzut cu aproape 5.000

Numărul cazurilor de infectare cu coronavirus a scăzut în ultimele 24 de ore cu 2.015 cazuri mai puține decât miercuri, conform datelor anunțate joi de Ministerul Sănătății. Totuși, și numărul testelor efectuate este în scădere, diferența între cele două zile este de 4.956 de teste. A scăzut și numărul pacienților internați în spitale, la 3.542.

Și în România există riscul de apariție a poliomielitei. Oficialii din Sănătate anunță caravane de informare. În cinci județe, vaccinul ajunge abia săptămâna viitoare

Există riscul ca şi în România să reapară cazuri de poliomielită, boala care poate cauza paralizia, a atras atenția Adriana Pistol, secretar de stat în Ministerul Sănătății, marți, într-o conferință de presă. Medicii sunt în alertă după ce în apele reziduale din Marea Britanie, unde sunt mulţi români, au fost depistate urme de virus poliomielitic. Iar în SUA, boala a fost depistată la un adult.

Medicii se așteaptă la o nouă creștere a cazurilor de COVID după începerea școlii și recomandă prudență

Este evident că valul 6 al pandemiei este în scădere, spun oficialii din Sănătate. Pentru prima oară în mai bine de o lună, a început să scadă şi numărul deceselor, iar Ministerul Sănătăţii (MS) le mulţumește tuturor celor care au purtat mască. Oficialii din MS spun că a contat mult pentru această evoluţie. După revenirea din vacanţe şi începerea şcolii, medicii se aşteaptă însă la un nou val de infectări, aşa că recomandă prudenţă. Mai ales că nimeni nu ştie dacă va face doar o formă uşoară de COVID.

Adriana Pistol: Riscul de apariție a poliomielitei este „în orice țară în care rata de vaccinare nu este corespunzătoare”. În România, rata este mai mică de 80 la sută

Riscul apariției poliomielitei există „în orice țară în care rata de vaccinare nu este corespunzătoare”, a declarat secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Adriana Pistol, în cadrul unei conferințe de presă de marți. Aceasta a fost întrebată despre acest risc, în condițiile în care în Londra și New York a apărut virusul în apele reziduale din mai multe cartiere.

Telefoanele medicilor de familie s-au înroşit după îndemnul ministrului Sănătăţii ca lumea să meargă la cabinete pentru reţete şi să ia din farmacii pastilele cu iod

Avalanșă de cereri de rețete pentru iodura de potasiu. Pentru a evita blocajele, medicii cer programare, mai ales că pericolul din Ucraina nu este iminent. Liderii federaţiei patronale propun să fie creat un site care să le permită farmaciştilor să dea pastilele fără reţetă, pe bază de cod numeric personal.

Numărul cazurilor de COVID a scăzut în ultima săptămână, dar încă mor români din cauza virusului. Medicii recomandă purtarea măștii

Numărul cazurilor de COVID a scăzut în ultima săptămână. Ministrul Sănătăţii spune că sunt cifre care dau speranţe şi datorită celor care poartă mască. Mor totuşi încă mulţi români de Covid, câte 25 pe zi, în medie, şi e nevoie de prudenţă, spun medicii. Ministrul Rafila speră ca în 2-3 săptămâni şi trendul deceselor să fie descrescător.

Ultima Oră

Cele mai citite