Danemarca înregistrează cea mai ridicată temperatură măsurată vreodată în țară
Institutul Meteorologic Danez a anunțat sâmbătă cea mai ridicată temperatură de la începutul înregistrărilor meteorologice în această țară: 36,6 grade Celsius, transmite AFP.
‘Cu 36,6 grade Celsius, la nord de Odense, am avut cea mai caldă zi măsurată vreodată de la începutul înregistrărilor, în 1874’, a declarat serviciul meteorologic pe rețeaua socială X.
Prøv at se denne: https://t.co/34JkCHAfnj
— DMI (@dmidk) June 27, 2026

