Danemarca înregistrează cea mai ridicată temperatură măsurată vreodată în țară

Danemarca / Profimedia Images
27 iunie 2026, 17:08 (actualizat 27 iunie 2026, 17:09)

Institutul Meteorologic Danez a anunțat sâmbătă cea mai ridicată temperatură de la începutul înregistrărilor meteorologice în această țară: 36,6 grade Celsius, transmite AFP.

‘Cu 36,6 grade Celsius, la nord de Odense, am avut cea mai caldă zi măsurată vreodată de la începutul înregistrărilor, în 1874’, a declarat serviciul meteorologic pe rețeaua socială X. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite