Mortalitatea infantilă în România, dublă față de media UE. Situația arată cât de mari sunt lipsurile din sistemul de îngrijire a mamei și copilului

15 February 2026, 19:26

Tot mai mulți nou născuți mor în România, de la un an la altul. Rata mortalității infantile a atins un nivel record de 6,6 la mie în 2024. Datele sunt alarmante, în condițiile în care populația țării scade din ce în ce mai abrupt. Iar situația arată de fapt cât de mari sunt lipsurile din sistemul de îngrijire a mamei și copilului, de la dotări cu aparatură, până la accesul gravidelor la servicii medicale.

Mai mult de 6 copii dintr-o mie au murit în România în primul an de viață în 2024. Ceea ce reprezintă dublu față de media Uniunii Europene. Datele sunt confirmate de Institutul național de Statistică.

Violeta Teban, jurnalist TVR Târgu Mureș: În județul Mureș este cea mai gravă situație. Rata mortalității infantile atinge aici 13 decese la mie, de aproape patru ori mai mare decât în București, care are cea mai mică rată din țară.

O asociație din Târgu Mureș oferă servicii de telemedicină tinerelor mame care locuiesc în zone mai izolate. Iar în curtea Spitalului Județean de Urgență ridică o clinică de Terapie intensivă pentru nou-născuți. Tocmai pentru ca bebelușii care se nasc cu probleme să aibă mai multe șanse de supraviețuire.

Delia Vasiliu, președinte Asociația Cristi Vasiliu: Acest spital va crește capacitatea României de a trata nou născutul critic cu 27 de paturi. Vor fi 3.200 de metri pătrați de spațiu medical nou. Clinica o construim exclusiv din donații și sponsorizări iar la finalul proiectului noi o donăm către spitalul clinic de urgență Târgu Mureș.

Situația este îngrijorătoare și în județele Ialomița și Suceava, unde rata mortalității infantile depășește 10 la mia de copii născuți vii. Iar în județele Satu-Mare și Botoșani sare de 9. La polul opus, sunt Municipiul București și județele Olt, Ilfov, Tulcea și Teleorman.

Prin telefon, ȘTEFANIA MIRCEA, coordonator program Salvați Copiii România: În 2024 au avut loc 952 de decese la categoria aceasta de vârstă 0-1 an. Cele mai frecvente cauze sunt afecțiunile din perioada perinatală și malformații congenitale și anomalii cromozomiale. Este important ca mămicile să meargă la controale în timpul sarcinii. De asemenea, este foarte important ca o maternitate să aibă echipamentele necesare, să fie cât mai performante. Trebuie să fie corelată această investiție în echipamente cu numărul de cadre medicale. Degeaba sunt echipamente dacă nu sunt medici.

În această perioadă oricine poate dona 3,5% din impozitul pe venit către organizații nonguvernamentale care luptă pentru a asigura condiții bune și moderne în spitale, astfel încât copiii să vină pe lume în siguranță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite