PMB: Duşuri stradale, montate de Apa Nova. Trei au fost instalate deja în centrul Capitalei

Duşuri stradale / Foto: PMB, Facebook
25 iunie 2026, 20:25

Primăria Capitalei anunţă că Apa Nova a montat trei duşuri stradale în centrul oraşului, dar şi 113 cişmele, pe străzile administrate de PMB.

Sunt deja funcţionale două duşuri stradale, în Piaţa Unirii: la intersecţia cu Bd. Unirii şi la Str. Halelor. Joi a fost montat încă un tunel de răcorire în Piaţa Universităţii, la Teatrul Naţional, care va fi pus în funcţiune vineri.

„Copii, seniori, corporatişti la costum sau livratori de mâncare, turişti, mămici cu cărucioare, nimeni nu ratează perdelele cu vapori de apă. Toţi îşi încetinesc paşii şi se bucură de câteva momente de prospeţime”, transmite PMB, pe pagina sa de Facebook.

Alte cinci duşuri stradale vor fi montate în următoarele puncte:
– Staţia de metrou Titan (intersecţie Str. Liviu Rebreanu & Bd. Nicolae Grigorescu);
– Calea Giuleşti 38;
– Şos. Alexandriei nr. 5 – Piaţa Rahova;
– Calea Victoriei, la Casa Centrală a Armatei;
– Şos. Mihai Bravu – Magazinul Obor.

De asemenea, de la 1 mai au fost puse în funcţiune 113 cişmele, amplasate pe străzile administrate de PMB.

Zile de foc în România: val de aer fierbinte, temperaturi ridicate, disconfort termic. Care sunt sfaturile medicilor

Avem zile de foc în România. Canicula se amplifică, avertizează meteorologii, care au emis primul Cod portocaliu din această vară. În mai multe județe din vestul și centrul țării sunt așteptate mâine 37 de grade. Atenție, însă, aceste valori sunt măsurate în adăposturile meteo, la umbră. Temperaturile pe care le vom resimți la soare, în mijlocul orașelor, vor trece de 40 de grade. Și astăzi a fost cald în toată țara.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite